ABD Savunma İstihbaratı’ndan "Rusya tehdidi" açıklaması

DIA, Washington’un askeri üstünlüğüne meydan okumak istedikleri için Çin ve Rusya’nın ABD’nin birincil istihbarat düşmanları olduğunu belirtti.

Unian Information Agency’nin haberinde, Çin ve Rusya’nın bu meydan okumayı; siber saldırılar, bilgi manipülasyonları ve ekonomik baskı yöntemleriyle gerçekleştirdiği ifade edildi. Bildiri metninde Rus ordusunun ABD için varoluşsal bir tehdit olduğu ve hem ABD’nin global liderliğiyle mücadele etmek hem de komşu ülkeler üzerinde nüfuzunu artırmak için kullanılan bir araç olduğu vurgulandı.

Ayrıca Rusya’nın kendisiyle yalnızca tarihi, kültürel veya dini bağları olan NATO üyesi ülkeleri değil; çeşitli iç sorunlara ve memnuniyetsiz bir halka sahip ve bunun yanı sıra Rusya’ya karşı savunmasız durumda olan ülkeleri de çeşitli yöntemlerle baskı altında tutarak NATO’yu zayıflatmaya çalıştığı belirtildi.

Öte yandan Rusya’nın Novichok sinir gazının önce 2018’de Skripal vakasında, sonra ise 2020’de Rus muhalefet lideri Navalnıy’ın zehirlenmesi olayında kullanılmasına atıfta bulunularak Rusya’nın, yeni bir kimyasal silah programı sürdürdüğüne yönelik ayrı bir parantez açıldı.

Bunların dışında, 8’inci yılına giren ve halen ciddi bir güvenlik sorunu teşkil etmekte olan Ukrayna’nın doğusundaki çatışmalara ilişkin olarak ise; Rusya’nın müdahaleci tutumunun süreci çıkmaza soktuğu ifade edilerek Ukrayna’nın Batı ile entegrasyonunun engellenmeye çalışıldığı ifade edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.