ABD, Ukrayna krizine karşı 8 bin 500 asker hazırladı

Pentagon Basın Sözcüsü John F. Kirby yaptığı açıklamada ABD Savunma Bakanı Lloyd J. Austin III’ün talimatı ile Rusya-Ukrayna sınırında devam eden hareketliliğe yönelik olarak 8 bin 500 ABD askerini konuşlandırmaya hazır hale getirdiklerini söyledi.
Kirby, NATO’ya ve ortak savunmaya olan bağlılıklarını vurgulamak için böyle bir emir çıkartıldığını dile getirdi. Düzenlenen basın toplantısında konuşan Pentagon Basın Sözcüsü;

“Başkan Joe Biden’ın da açıkça belirttiği gibi, ABD, Rusya’nın bize, müttefiklerimize veya ortaklarımıza zarar veren eylemlerine yanıt olarak ulusal çıkarlarını savunmak için sıkı bir şekilde hareket edecektir.”

dedi.

Şuan için 8 bin 500 asker ABD’de bulunuyor ve bu grup etkinleştirildiği takdirde NATO Mukabele Gücü’nün bir parçası olacak. Kirby, Amerikan kuvvetlerinin, “saldırganlığı caydırmak ve ittifakın müttefikleri savunma ve gerekirse saldırganlığı yenme yeteneğini geliştirmek için” halihazırda Avrupa’da üslenen önemli savaş yeteneğine sahip ABD kuvvetlerine bir ek olacağını da ifade ederek bu birliğin toplanmasının şu an için tamamen ihtiyaten yapılandırıldığını vurguladı.

ABD Savunma Bakanı Austin’in talimatıyla oluşturulan birlik ABD’nin lojistik, tıp, havacılık, istihbarat, gözetleme ve keşif, ulaşım ve daha pek çok konuda uzmanlaşmış birimlerin yanı sıra ek tugay muharebe ekiplerinin hızla konuşlandırılmasına da izin verecek.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.