ABD’den Türkiye’nin F-16 alımına kısıtlama

Yunan lobisine yakınlığıyla bilinen Demokrat partili Chris Pappas, birçok Kongre üyesinin desteğini alarak Türkiye’ye F-16 satışını kısıtlayan iki tasarıyı Temsilciler Meclisi’ne sunmuştu.

Sunulan koşullara göre Türkiye, F-16 savaş uçaklarını Yunanistan hava sahasında uçurmayacak ve ABD Başkanı Joe Biden ABD’nin ulusal çıkarlarını garanti edecek.

ABD Temsilciler Meclisi dün gece Türkiye’ye yeni F-16 savaş uçakları ile F-16 modernizasyon kitlerinin satışını kısıtlayan yasa tasarısını 244 evet oyu ile kabul etti. Tasarıya 179 hayır oyu çıktı.

Dosya:F-16 Fighting Falcon.jpg - Vikipedi

Yasa tasarısı ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) 2023 bütçesini içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısına eklenecek. 

John Sarbanes - Vikipedi

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Üyesi John Sarbanes, Twitter’dan konuya ilişkin şu mesajı paylaştı: 

“Bugün Meclis, meslektaşlarımla önerdiğim değişikliği onayladı. Müttefiklerimize karşı istikrarsızlaştırıcı eylemlerinden sorumlu tutulana kadar herhangi bir F-16 savaş uçağı veya benzer teknolojiyi Türkiye’ye satmak için zorlamaya devam edeceğim.”

ABD Başkanı Joe Biden’ın yasa tasarısını veto etme hakkı bulunuyor. Satışa karşı çıkanlar arasında Dış ilişkiler Komitesi Başkanı Senatör Bob Menendez de var. Eğer tasarı bir şekilde Biden’ın masasına giderse Menendez, bu satışa itiraz edebilecek dört kıdemli kongre üyesinden biri olacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.