ABD’den Türkiye’ye skandal CAATSA yaptırımı

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/6MdBe2466ldTc1JBV2r3fh” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun S-400 alımı nedeniyle Türkiye’ye uygulanacak yaptırımların detaylarını açıkladı.

Açıklamaya göre, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir yaptırım listesinde yer alıyor.

Tüm yaptırımlar sadece Savunma Sanayii Başkanlığı’nı kapsıyor

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in yanı sıra SSB Başkan Yardımcısı Faruk Yiğit, Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanı Serhat Gençoglu ve Şube Müdürü Mustafa Alper Deniz de yaptırımlara dahil edildi.

Yaptırım uygulanan toplam 4 Türk vatandaşına ABD’ye giriş yasağı getirildi. Giriş yasağının yanında bu kişilerin ABD’deki mal varlığına el konulmasına da karar verildi.

Tüm yaptırımların Savunma Sanayii Başkanlığı’nı kapsadığı CAATSA; SSB’nin ABD’den teknoloji alımını, ABD’den ihracat lisansları alımını, ABD’li finans kurumlarından kredi alımını, uluslararası enstitülerden kredi sağlamasını ve EXIM Bank kredilerini alamamasını içeriyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’ye kınama

CAATSA yaptırımlarının açıklamasının ardından Dışişleri Bakanlığı da kınama mesajı yayınladı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada:

“ABD’nin, S-400 hava savunma sistemlerini tedariğimiz nedeniyle bugün açıkladığı ve Türkiye’ye karşı tek taraflı yaptırımlar içeren kararını kınıyor ve reddediyoruz.

Türkiye’yi zamanında S-400 sistemlerini tedarik etmeye sevk eden koşullar herkes tarafından gayet iyi bilinmektedir. Nitekim bizzat Başkan Trump da birçok vesileyle bu konuda Türkiye’nin haklılığını teslim etmiştir.

Öte yandan, S-400’lerin NATO sistemleri bakımından bir zafiyet yaratacağına dair ABD iddiaları da teknik dayanaktan yoksundur. Kaldı ki Türkiye, bu konuda NATO’nun da katılacağı teknik bir çalışma grubu kurulmasını teklif ederek meselenin siyasi ön yargılardan uzak bir şekilde, nesnel ve gerçekçi bir zeminde ele alınmasını defaatle önermiştir.

Bu itibarla, ABD’nin konuyu iki müttefike yakışır şekilde diyalog ve diplomasi yoluyla çözme yönündeki önerimizi kabul etmeyerek tek taraflı yaptırımlara başvurması her türlü izandan yoksun bir davranıştır.

Türkiye, ilişkilerimizi olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz olan bu karara karşı gerekli adımları atacak, uygun gördüğü şekilde ve zamanlamayla mukabelede bulunacaktır. Türkiye, ulusal güvenliğini sağlamak için gerekli gördüğü tedbirleri almaktan da imtina etmeyecektir.

Bu anlayışla, ABD’yi, bugün açıklanan bu haksız yaptırım kararını gözden geçirmeye ve bu vahim yanlıştan bir an evvel geri dönmeye davet ediyor, Türkiye olarak meseleyi müttefiklik ruhuna uygun şekilde, diyalog ve diplomasi yoluyla ele almaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurguluyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.