Akdeniz’de Türk gemileri için önlemler artırıldı

Türkiye, Doğu Akdeniz’deki baskından sonra KKTC ile yaptığı anlaşma ile gemilerimizi dışardan gelebilecek her türlü saldırılara karşı her an kontrol altına alabilecek.

HAVELSAN’ın Kıbrıs ve Akdeniz’de kuracağı trafik gözetleme istasyonları ile Doğu Akdeniz’deki her gemiden anında haberdar olacak.

İrini Harekatı kapsamında Akdeniz’de uluslararası hukukun görmezden gelinmesi ve Türk bandıralı ticaret gemisinin basılması alınacak tedbirleri gündeme getirdi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile KKTC Ulaştırma Bakanlığı, gemilerimizin uluslararası sularda sorun yaşamadan dolanabilmesi için KKTC Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi için protokol imzaladı. Söz konusu sistem 2021’de tamamlanacak.

Gemilerimiz kontrol altında tutulacak

HAVELSAN’ın ürettiği KKTC ve Doğu Akdeniz’de 2021’de uygulamaya konulacak yerli ve milli yazılım projesi ile bir gemi trafik hizmetleri merkezi ve iki trafik gözetleme istasyonundan oluşan gemi trafik hizmetleri sistemi kurulacak. Türkiye, Mersin’e entegre edilecek sistemin Ankara ile irtibatlandırılmasıyla gemilerden her an haberdar olacak.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.