Alman İstihbaratı’nın Wirecard skandalındaki yetersizliği

Alman şirket Wirecard’ın hesaplarında 1.9 milyar Euro’nun eksik olduğu yapılan soruşturmalar sonucunda bu yıl öğrenildi. Araştırmalar sonucunda 1.9 milyar Euro değerindeki eksiğin yatırımcı çekebilme amacıyla manipüle edilerek gösterilmiş bir gelir olduğu ve aslında hiç var olmadığı ortaya çıktı. 1999 Yılında kurulan Wirecard hakkındaki ilk usulsüzlük iddiaları 2008 yılında çıkmıştı. Wirecard Haziran ayında iflasını açıklayacağını duyurmuştu.

Alman Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yaşanan skandal sonrasında Alman Mali İstihbarat Birimi’ni Wirecard konusunda gerekli eylemlerde bulunmadığı için açık olarak eleştirdi.

Egmont Group ve hükümetler arası bir grup olan Financial Action Task Force içerisinden bazı kişiler Mali İstihbarat Birimi’nin durumu idare edebilecek yeterliliğe sahip olmadığı yönündeki şüphelerini dile getirdi.

İstihbarat biriminin yetersizliğinden dolayı denetim birimleri devreye girdi. Temmuz ayında ise birimin merkezine polis araması yapıldı. Mali İstihbarat Birimi’nin Wirecard’ın Operasyon Müdürü ve skandalın merkezi olan Jan Marsalek hakkında hiçbir şüpheli durum belirleyememesinden dolayı istihbarat biriminin işbirlikçi servisleri de birimi detaylı bir incelemeye tabi tutuyor.

Skandal ortaya çıktıktan sonra Jan Marsalek Moskova’ya kaçtı. Marsalek’in şu anda Rusya’nın dış istihbarat servisi olan Ana İstihbarat Direktörlüğü (GRU) için önemli yardımlarda bulunduğu söyleniyor.

Marsalek içinde Fransa’nın da bulunduğu pek çok Avrupa ülkesi ile kesin ilişkiler içerisinde hatta Marsalek’in eski Başbakan Nicolas Sarkozy ile Libya hakkında da konuştuğu söyleniyor. Marsalek bir noktada Moskova’nın yardımı ile Libyalı bir milis grubu finanse etmeyi de düşünmüştü.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.