Almanya, Leopard 2A8 tanklarını dört ülkeye satmak üzere

Alman tankları için anlaşma detaylarının ve satış miktarının belirlendiği aşamaya gelindiği bildiriliyor!

Alman Krauss-Maffei Wegmann ve Rheinmetall şirketinin ürettiği Leopard 2A8 tankı, ilk olarak Mayıs ayında Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen IDET 2023 fuarında görücüye çıktı. Fuardan kısa bir süre sonra Leopard’ın bu versiyonu, öncüllerini kullanan ülkeler için cazip bir alternatif haline geldi. Oysa Almanlar ile beraber tank üretmek isteyen Fransızlar için bu gelişme pek iyiye işaret gözükmüyor.

Alman Savunma Bakanlığı’nın, Leopard 2A8 versiyonunda 18 tanktan oluşan ilk partinin 2026 yılında teslimatı için KMW ile 565 milyon Euro değerinde bir sözleşme imzaladığı ve sözleşmenin “123 model” tankla genişletileceği fuardan önce biliniyordu. Berlin, başlangıçta Leopard 2A6’larını 2A7+ seviyesine yükseltmeyi planlamış, hatta Rheinmetall’in KF-51 Panther tanklarının satışı için büyük bir sipariş alabileceğine dair söylentiler bile medyada yer almıştı. Ancak Almanya, kendi ordusu için tercihini Leopard 2A8’i seçmiş gözüküyor.

1876--leop-tit

Kaynaklara göre Leopard 2A8 tankları, Leopard 2A7HU olarak bilinen Macar versiyonu temel alınarak inşa edilecek. Macaristan bu tanklardan 44 adet sipariş etmişti. Bazı özellikler resmi olarak onaylanmamış olsa da tanka aşina olanlar Leopard 2A8’e yeni bir motorun temin edileceğini de öne sürüyor.

Alman yönetiminin, IDET 2023 fuarının akabinde ise Leopard 2A8 tanklarını satmak için Çek Cumhuriyeti, Litvanya, İsveç ve Hollanda ile yoğun bir mesai harcadığı çeşitli haber kaynaklarında yer buldu. 

Mittler Report Verlag yayın grubu tarafından ele alınan gelişme, üst düzey bir Alman yetkilinin açıklamasına dayandırıldı. Almanya Savunma Bakanlığı’nda Parlamenter Devlet Sekreteri olarak görev yapan Siemtje Möller adlı yetkili, Berlin adına bu ülkelerle aktif olarak yazışmalar yürütüyor. Ayrıca Möller, başlangıçta sipariş edilen araç sayısının yeterli olmaması durumunda talebi karşılamak için artırılabileceğini söylediği ileri sürülüyor.

Şubat Ayında Norveç’te düzenlenen yarışmada Güney Koreli K2 Black Panther’i mağlup eden Leopard 2A7’nin cazibesine İtalya da kapıldı. Birkaç ay sonra İtalya’nın 2A7’den 2A8 versiyonuna geçmek istediği belirtildi. Resmi olarak onaylanmamış olsa da, birçok İtalyan medya kuruluşu bu girişimi haber yaparak, anlaşmanın 4,5 milyar dolar gibi şaşırtıcı bir değere sahip olduğunu ileri sürdü. İtalyan yetkililerin Mart ayında, kendi üretimleri olan Ariete tanklarının bir kısmının yerine 125 adet yeni muharebe tankı almak istediği gündemde yer etti. Ülkenin NATO gereksinimlerini karşılamak için 250’den fazla ana muharebe tankına ihtiyacı olduğu biliniyor.

Leo-2A7-and-K2-Black-Panther_Norwegian-Army

Mayıs ayında Bulgarian Military adlı haber sitesi, Çek Cumhuriyeti’nin geleceğe dönük hedeflerinden bir tanesinin, Sovyet mirası T-72 tanklarını değiştirmek olduğunu kaydetti. Bu gelişme, Çek Cumhuriyeti’nden 70 civarında, hatta daha da fazla 2A8’den oluşan bir sipariş anlamına geliyor. Yine aynı ay içinde, Çek merkezli CZ Defence adlı sitede, Savunma Bakanı Jana Černochová’nın Leopard 2A8 tanklarının alınma ihtimalini görüşmekle görevlendirdiğine dair haberler paylaşıldı.

Benzer rakamlar Litvanya için de tahmin ediliyor. Litvanya merkezli LRT adlı yayın kurumu, Savunma Bakanı Arvydas Anušauskas’ın açıklamalarına yer vererek, Litvanya’nın Leopard 2 almaya çok yakın olduğu belirtti. Ayrıca Ukrayna-Rusya savaşında hasar gören Alman PzH2000 kundağı motorlu obüslerin Litvanya’da onarılıp Ukrayna’ya geri gönderildiği biliniyor.

Leopard 2A8 tankları ile ilgilenen Hollanda’nın kaç tank alacağı bilinmiyor. Ülke şu an 18 adet Leopard 2A6 tankını envanterinde bulunduruyor. Eski model Leopard tanklarını da tıpkı Danimarka gibi Ukrayna’ya sevk ediyor.

main-qimg-0565fa7bab3bd6399990298f76dbeb5e

İsveç de Leopard tankının Stridsvagn 122 adı verilen kendi versiyonunu kullanıyor. Envanterindeki 120 tanktan 10’u Ukrayna’ya devredildi. Ek olarak, Ekim ayı başlarında İsveç, Krauss-Maffei Wegmann’ı (KMW) 44 Stridsvagn 122’yi Stridsvagn 123A varyantına yükseltmesi için görevlendirdi. Der Monitor für Defense und Sicherheitspolitik’e göre İsveç Silahlı Kuvvetleri de yeni Leopard 2A8 ile ilgileniyor.

Leopard 2A8 hakkındaki bu gelişmeler, Ana Kara Muharebe Sistemi (MGCS) programındaki ortak bir Alman-Fransız tankı konsepti konusunda kısa vadede Fransızları devre dışı bırakacak gibi duruyor. Bunun farkında olan Fransa Savunma Bakanı Sebastien Lecornu, Fransa’daki Evreux hava üssünde Eylül ayında Almanlar ile yaptıkları toplantı sonrasında MGCS hakkındaki endişelerini dile getirdi.

845d94d_1695138827366-dpaphotossix537466

Fransız Bakan, tankın yeni bir Leclerc ya da Leopard olmadığını vurgularken, Alman mevkiidaşı Pistorius ise ”Kesilmeleri gidermeye ve ivmeyi yeniden canlandırmaya çalışıyoruz.” dedi. Financal Times’ta yer alan toplantıya dair haberde ”Fransa’nın, Leclerc’in üretimi 2008’de sona erdikten sonra üretim hatlarını yeniden canlandırmak için MGCS’ye güvendiği görülüyor ama Alman tarafı yorum yapmaktan kaçınıyor.” yorumu yapıldı.  

MGCS projesi, Rus Armata T-14’ün 2015 yılındaki Moskova’daki zafer kutlamalarında boy göstermesi akabinde, Alman ve Fransız önde gelen savunma şirketlerinin iki ülkenin tank filosunu modernize etmek maksadıyla ortaya çıktı. 

EMBT-1579

Programa göre üretilecek tankta çok maksatlı kullanılabilen Leopard 2 şasisi ile sadece 2 kişilik bir ekipten oluşan ve hafifliği ile ön plana çıkan Leclerc tareti olacaktı. Böylece ilave zırh takmak için gerekli olan toplam ağırlığın %10’u azaltılmış oluyordu. Fuardaki tankta standart 120 mm top kendini gösterirken, Fransız medyasında sürekli 140 mm vurgusu yapıldı.

European-KNDS-tank-may-get-140mm-ASCALON-gun-with-13MJ-pressure-1

Program neticesinde Almanların Leopard 2A7 ve Fransızların Leclerc tankları modernize edilecek, tüm Avrupa ülkeleri başta olmak üzere müttefik ülkeler tek bir tank konusunda uzlaşacak, böylece gelecek yıllarda üretim ve parça sıkıntısı yaşanmayacaktı. Oysa 2015 yılından bu güne organizasyon düzeyinde hangi şirketin hangi rolü üstleneceği konusunda bir uzlaşma olmadı. Anlaşmazlığın nedeni, Fransızların ve Almanların tanklara olan yaklaşımı ve zırhlı birlik doktrinleri arasındaki farklardan kaynaklanıyor gibi gözüküyor.

knds-embt-european-main-battle-tank-1

Anlaşmazlıklar üzerine varsayımları şöyle sıralayabiliriz; Fransızlar olabildiğince yüksek kalibre top ve otomatik yükleyici konusunda ısrarcıyken, Almanlar manuel yükleme ve 120 mm kalibreden vazgeçmek istememiş olabilir. Ayrıca topçu sistemindeki menzil geliştirme, tank birliklerinin nakliyesini ve tedarik zincirini zora sokabilir. Fransızlar kendi tanklarından dolayı yüksek kalibre top için gerekli alt yapıya sahipken, Almanlar ise 120 mm üstünde endüstriyel ölçekte bir tank topu üretimi gerçekleştirmemiştir. Sadece yakın zamanda tanıtılan Panther KF51 tankında ”seçenek” olarak 130 mm tank topu kullandıkları görüldü.

KF51-Panther-_Rheinmetall-1

MGCS projesi, anlaşmazlık yüzünden süreç olarak da çok yavaş ilerlediği ve 2040’lı yıllar hedef olarak belirlendiği için, Avrupa ülkelerinin ilgisini kısa vadede kaybetti. Almanların tank pazarındaki avantajını kendi lehine kullanması ve Leopard 2A8’in muhtemel satış haberleri, Fransızları ilerleyen günlerde daha da rahatsız edeceğe benziyor.

Leopard 2A8 tankı, Rheinmetall üretimi 120 mm/L55 yivsiz bir top kullanıyor. Bu tank topu, manuel olarak doldurucu bir personel tarafından yükleniyor. Standart 120 mm NATO tank mühimmatlarıyla uyumlu olan tank ayrıca DM11 programlanabilir HE mermilerini de kullanabiliyor. Bu programlanabilir çok amaçlı mühimmatlar, siper arkasındaki ve binaların içindeki hedeflere karşı etkili olmalarının yanı sıra, zırhlı araçlara karşı da etkili olmalarıyla öne çıkıyor.

DSC01440

Leopard 2A8’in öncüllerine nazaran artırılmış zırh korumasına sahip olacağı gözle görülüyor. Resmi kaynaklar, tankta yeni nesil çok katmanlı zırh kullanıldığını bildiriyor. Tankın mayın koruması ve taret çatısının koruması artırılmıştır. Tank, İsrail Trophy aktif koruma sisteminin bir versiyonuyla donatılmış olup bu versiyon EuroTrophy olarak da bilinmektedir.

İkincil silahlara ilişkin şimdilik kesin bir bilgi açıklanmasa da Leopard 2A8’in koaksiyel 7,62 mm makineli tüfek ve 12,7 mm makineli tüfeğe sahip uzaktan kumandalı silah istasyonu kullanacağı düşünülüyor.

Manevra kabiliyeti açısından 2A8’in ciddi bir gelişme göstermesi hedefleniyor. Tankta termal görüntüleme cihazı ve düşük ışık amplifikatörüyle birleştirilmiş yeni bir gece görüş sistemi bulunacak. Bunlar hem ön hem de arka görüş alanlarını kapsayacak ve düşük ışık koşullarında daha sorunsuz bir görüş menziline olanak sağlayacak.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.