Almanya’dan Rusya’ya yaptırım tehdidi

Rus muhalif Aleksey Navalnıy’in zehirlendiği iddiaları gündemini korumaya devam ediyor. 

The Moscow Times’ın haberine göre Alman Dışişleri Bakanı Pazar günü yaptığı açıklamada, yakında Kremlin’den bir açıklama gelmemesi halinde Almanya’nın Rusya’ya yönelik olası yaptırımları değerlendirileceğini açıkladı. 

Moskova’nın konuya dair en son yaptığı açıklama, Belarus istihbarat raporlarıyla ilgiliydi. Belarus, Polonya ve Berlin arasında geçen ve zehirlenme iddiasının Rusya’ya karşı bir komplo olduğunu kanıtlayan konuşma kayıtlarına sahip olduğunu söyleyerek söz konusu kayıtları Rusya’ya iletmişti. Rus yetkililer, raporların inceleneceğini ve zehirlenme durumu ispatlandığı takdirde gerekli yasal işlemlerin başlayacağını belirtmişti. Ayrıca Kremlin Almanya’nın Rusya ile herhangi bir kanıt paylaşmadığını söyleyerek suçlamarın sorumluluğunu reddetti. Almanya, Rus muhalifin Sovyet döneminin ünlü zehiri Novichok ile zehirlendiğine dair “kesin kanıtlara” sahip olduğu iddiasını sürdürüyor. 

Alman Politikacı Heiko Maas meseleyle ilgili, “Rus hükümetinden bu ciddi suçu çözmesi konusunda yüksek beklentilerimiz var. Hükümetin saldırı ile bir ilgisi yoksa bunu gerçeklerle desteklemek kendi çıkarınadır.” dedi. 

Almanya gelecek günlerde kararını verecek

İslamofobik tutumu ve liberalliğiyle ön plana çıkan Rus muhalif Aleksey Navalnıy’in zehirlenmesiyle ilgili bugüne kadar pek çok ülke açıklama yaptı. İngiltere, Belarus, ABD ve bu ülkelerin yanı sıra NATO farklı tutumlarıyla gündemi şekillendirdi. İngiltere ve NATO zehirlenme iddiasında Almanya’nın yanında yer alırken, Belarus tamamen karşı satfa durararak muhaliflik etti. ABD ise nükleer silah anlaşmalarının her şeyden önemli olduğunu ve henüz bir kanıt görmediklerini öne sürerek, oldukça muallak bir noktada kalmayı tercih etti.

Heiko Maas, zehirlenmenin arkasında Rusya’nın olduğuna dair birkaç kanıt olduğunu belirtti. Maas, Novichok zehrine çok az sayıda kişinin erişebildiğini ve bu zehrin önceden Rus Gizli Servisi tarafından eski ajan Sergei Skripal’e karşı kullanıldığını söyledi. Alman politikacı, gelecek günlerde Rusya’dan bir açıklama gelmemesi halinde Almanya’nın durumu müttefikleriyle görüşeceğini de ifadelerine ekledi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.