ALPAGU’dan tam isabet

Türk mühendisler tarafından geliştirilen akıllı mühimmat sistemleri, başarılarını kanıtlamaya devam ediyor.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. (STM) tarafından yerli ve milli imkanlarla simetrik harp ve anti-terör alanlarında kullanılmak üzere geliştirilen, gece-gündüz etkin operasyon yapabilen ALPAGU Sabit Kanatlı Taşınabilir Akıllı Mühimmat Sistemi, gerçekleştirilen mühimmatlı test atışında hedefi tam isabetle vurdu.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ALPAGU’nun başarı atışıyla ilgili resmi Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu.

SSB Başkanı Demir tarafından yapılan paylaşımda, “Kendisi hafif etkisi ağır ALPAGU’dan tam isabet! STM’nin milli mühendislik kabiliyetiyle geliştirdiği tek er tarafından gece-gündüz etkin operasyon yapabilen Sabit Kanatlı Akıllı Vurucu İHA Sistemi ALPAGU mühimmatlı test atışını başarıyla gerçekleştirdi. Durmak Yok Yola Devam!” ifadelerini kullandı.

ALPAGU’nun başarısıyla ilgili üretici firma STM de resmi sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yaptı.

STM tarafından yapılan paylaşımda ise, “Mühendislerimiz tarafından asimetrik harp ve anti-terör alanlarında kullanılmak üzere geliştirilen kendisi hafif, etkisi ağır ALPAGU’nun mühimmatlı test atışını başarıyla gerçekleştirdik. Bu gurur hepimizin!” ifadelerine yer verildi.

ALPAGU Sabit Kanatlı Taşınabilir Akıllı Mühimmat Sistemi

STM tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ALPAGU Taşınabilir Sabit Kanatlı Akıllı Mühimmat Sistemi, kara unsurları için taktik seviyede hem keşif ve gözetleme, hem de görüş hattı dışında kalan hedefleri yüksek isabetle vurmak için tasarlanmış, tek er tarafından taşınabilen, otonom veya uzaktan kumanda ile görev yapabilen sabit kanatlı taşınabilir bir akıllı mühimmat sistemi olarak öne çıkıyor.

ALPAGU, gömülü ve gerçek zamanlı görüntü işleme ve derin öğrenme algoritmaları yardımıyla sabit veya hareketli hedeflere karşı gece- gündüz etkin olarak kullanılabilyor.

Sistem; “Sabit Kanatlı Akıllı Mühimmat Sistemi”, “Fırlatıcı Lançer” ve “Yer Kontrol İstasyonu” bileşenlerinden oluşuyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.