Askeri köpekler Koronavirüs tespiti için eğitiliyor

Üniversiteden araştırmacılar daha önce, köpeklerin yumurtalık kanseri ve diyabet tespiti yapması çalışmalarında başarılı olmuştu. 

Savaş Yetenekleri Geliştirme Komutanlığı’nda araştırmacı olan Michele Maughan ve Penn Vet Köpek Eğitim Merkezi’nden Cynthia Otto bu işte ortak çalışmaya başladı. Bu çalışma sivil ve askeri sahadaki çalışanların birleşmesiyle başladı ve böyle devam ediyor. Söz konusu ekibe ABD Ordusu’nun kıdemli köpek eğitmeni Patrick Nolan da dahil edildi. 

Labrador köpekleri eğitilecek

ArmyTimes’ın haberine göre köpekler ateşin başlamasından önce bile bağışıklık sisteminin gösterdiği tepkileri tespit edebildikleri için Koronavirüsü de, termal kamera veya test ölçerlere ihtiyaç duymadan tespit edebilecek.

Labrador köpekler TADD  olarak bilinen ve içindeki her şeyi köpeklere karşı muhafaza edebilecek şekilde geliştirilmiş bir kap ile eğitilecek. 

TADD kapları, pek çok koldan oluşan bir aparata takılacak ve kollarda farklı maddeler ve Koronavirüs taşıyıcı olan bir kap bulunacak. Köpeğin farklı maddeler arasından Koronavirüs içerikli kabı bulması eğitimin temel hedefi olarak belirlendi. 

Jenna Gadberry, algılama aşamasının tek eğitim ögesi olmadığını belirtti. En zor kısımlardan birinin köpekleri görev başında tutmak olduğunu bilgilendirmelerine ekledi.

Eğitilen köpeklerin stadyum ve havaalanı gibi kalabalık ortamlarda Koronavirüs tespiti yapması planlanıyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.