Bakan Çavuşoğlu: Tüm zorluklara rağmen ateşkes ihtimali var

24 Şubat sabahından bu yana devam eden Rusya-Ukrayna savaşının en önemli ara bulucularından olan Türkiye, iki ülkenin ateşkes yapması için elinden geleni yapıyor.

Özellikle ateşkes hususunda Türkiye adına en yoğun mekik diplomasisini işleten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tarafları adım adım ateşkese yaklaştırdıklarını ifade etti.

NTV canlı yayınına katılan ve canlı yayında Rusya-Ukrayna savaşı hakkında birçok önemli konuya değinen Bakan Çavuşoğlu;

“Tarafların basına yansıttığı olumsuz hava ile bize söyledikleri arasında farklar var. Temkinli iyimserliğimiz devam ediyor. Tüm zorluklara rağmen bir ateşkes ihtimali var.” dedi.

“Sorun uzadıkça çözümü daha da zor hale geliyor”

Rusya-Ukrayna savaşının iki ülke adına önemli bir kayıp olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, ateşkesin bir an önce sağlanması gerektiğini vurguladı.

Sahadaki çatışmaların uzamasının iki ülkeye de zarar vereceğini dile getiren Dışişleri Bakanı,

“Sorun uzadıkça çözümü daha zor hale geliyor. Antalya’da başlayan çabalarımızın önemli ölçüde faydasını masada gördük. İstanbul’daki toplantı her iki tarafında söylediği gibi en anlamı ilerleme kaydedilen müzakere idi. Sahada da Rusya’nın Kiev ve çevresinden çekildiğini gördük. Tabii herkes buna temkinli yaklaştı.

Buça ve diğer bölgelerden gelen görüntüler atmosferi değiştirdi. Rusya’nın farklı açıklamaları oldu. Müzakere sürecini olumsuz anlamda etkiledi.

Tarafların basına yansıttığı olumsuz hava ile bize söyledikleri arasında farklar var. Temkinli iyimserliğimiz devam ediyor. Tüm zorluklara rağmen bir ateşkes ihtimali var.” dedi.

“Türkiye olarak bir çözüm için çaba sarf ediyoruz”

Liderleri bir araya getirmek için çaba sarf edeceklerini dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “Heyetlerimiz arasında müzakereler devam ediyor” dedi.

Ukrayna’dan sivillerin tahliyeleri ile ilgili açıklamada bulunan Bakan Çavuşoğlu,

“Türkiye olarak bir çözüm için çaba sarf ediyoruz.” dedi.

Tüm risklere rağmen tahliyelerin başarılı bir biçimde gerçekleştiğini ifade eden Mevlüt Çavuşoğlu, Mariupol’de 30’un altında Türk vatandaşı olduğunu düşündüklerini aktardı.

Olası bir Putin-Zelenskiy zirvesi

Son dönemde en sık sorulan “Türkiye’de bir liderler zirvesi olacak mı?” sorusuna da cevap veren Dışişleri Bakanı;

“Bir liderler zirvesi iki liderin evet demesine bağlı özellikle de Putin’in evet demesine bağladı. Tabii sahada atmosfer daha karamsar olmaya başladı. İki liderin bir araya gelmesi için görüş ayrılıklarının azalması lazım. Bu konuda da iki heyet arasında yoğun müzakerelerin devam ettiğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Dengeli tutumumuzu sürdüreceğiz”

Türkiye’nin Rusya’ya yaptırım uygulayan ülkeler arasında olup olmayacağı konusuna açıklık getiren Mevlüt Çavuşoğlu;

“Türkiye uluslararası hukuka uygun hareket ediyor. Biz dengeli tutumumuzu sürdüreceğiz” dedi.

Birleşmiş Milletler’in yaptırımı olması durumunda uyacaklarını da eden Çavuşoğlu, BM’nin reforme edilmesi gerektiğini de söyledi.

“Birleşmiş Milletler’i reforme etmemiz lazım.” diyen Bakan, “Türkiye’ye yönelik bakış olumlu anlamda değişti. Güçlenen Türkiye ileride çok daha önemli aktör olacak.” ifadelerini kullandı.

Mevlüt Çavuşoğlu, “18 Mayıs’ta Washington’da Blinken ile görüşeceğiz.” derken, “ABD samimi olursa, biz de gerekli adımları atarız.” diye konuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.