Bakan Çavuşoğlu: Uluslararası toplum, Kırım ilhakına karşı tek bir ses olmalı

Kırım Platformu’na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı konuşmada; Kırım’ın gayrimeşru ilhakı, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarına verdiği destek ile igili açıklamalara yer verdi.

Kırım’ın yasa dışı ve meşru olmayan ilhakından bu yana 7 yıldan fazladır bir süre geçtiğini söyleyen Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne desteğinin son derece güçlü olduğunu söyledi. 

Kırım Platformu’nun dayanışmaları göstermek için etkin bir platform olduğunu dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “Uluslararası toplum, bu uluslararası hukuk ihlaline karşı tek bir ses olmalı. Bizler Kırım Platformu’nun; taahhüdümüzü ve dayanışmamızı göstermek için etkin bir platform olduğuna inanıyoruz. Kırım problemi  toprak ile ilgili bir problem değil aynı zamanda insanlarla halk ile ilgili bir sorundur. Her ülkede de büyük Tatar topluluklarının yaşadıklarını biliyoruz. Sizlerin ülkelerinde de büyük Tatar toplumları bulunuyor ve Türkiye’de aynı zamanda milyonlarca Tatar vatandaş yaşamaktadır. 

Tatarların tarih boyunca karşılaştığı zorluklardan ayağa kalkmayı başarmış bir millet olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Ünlü Tatar düşünür İsmail Gaspıralı, ‘Düşmek kolaydır; ancak tekrar ayağa kalkmak kolaydır.’ der. Ancak Tatarlar tarihlerindeki bütün zorluklardan sonra ayağa kalkmayı başarmış dev bir millettir.

“BM mekanizması Kırım sorununu çözme kapasitesine sahip değil”

Bu çerçevede parlamento ile birlikte sayın Cumhurbaşkanı Zlenskiy’e Kırım Tatarlarının Ukrayna’nın yerli halklarından biri olduklarına gösterdikleri çaba için teşekkür ederim. Ümit ediyoruz ki Kırım Platformu Kırım Tatar Millî Meclisi’yle birlikte bir iş birliği içerisinde olacaktır. Bu platform aynı zamanda Kırımla ilgili küresel bir farkındalık geliştirmek için bir yol olmalıdır. Özellikle uluslararası hukukta önerilen parlamentolar arası etkin kamuoyu iletişimi ve uzman seviyesindeki toplantılarla çalışmalara katkıda bulunacağına innaıyorum. Mevcut durumda bu problemin kolay bir çözümü yok ve maalesef BM mekanizmaları dahil olmak üzere uluslararası sistem bunu çözmek için iyi tasarlanmış durumda değil. Yine de diplomasi yoluyla barışçıl özüm önümüzdeki tek yol. Bu tabi ki etkin bir koordinasyon gerektirmektedir ve bu zirve çabalarımızı koordine etmek, barışçıl ve kalıcı bir çözüme ulaşmak amacıyla önemli bir başlangıcı oluşturacaktır. Kırım Ukrayna’dır. Teşekkürler.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.