Bakan Varank: Ülkemize uygulanan gizli açık ambargoları yerli ve millî üretimle etkisiz hale getiriyoruz

Milli Savunma Bakanlığı ile Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ (ASFAT) arasında imzalanan protokol kapsamında, ASFAT ana yükleniciliğinde, TÜBİTAK SAGE’nin teknik desteğiyle yapılan 1000 adetlik Hassas Güdüm Kiti-82’nin (HGK-82) 100 adetlik ilk kafilesinin teslim töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile kuvvet komutanları, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ (ASFAT) Genel Müdürü Esad Akgün ve Etimesgut 3’üncü Hava Bakım Fabrika Müdürü Ercan Erzincan’ın katılımıyla 3. Hava Bakım Fabrika Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

Bakan Varank, buradaki konuşmasında, Hassas Güdüm Kiti-82’lerin, savunma sanayiinde ilkleri gerçekleştiren TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirildiğini kaydederek, şunları söyledi:

“Bu kitler, MK-82 genel maksat bombalarını, sahip oldukları güdüm teknolojisi ile tüm hava koşullarında gece veya gündüz görev yapabilen, hassas vuruş kabiliyetine sahip akıllı mühimmatlara çeviriyor. Bundan önce ilk kez TÜBİTAK SAGE ve ASELSAN ortaklığında HGK-82’lerin teslimatları yapılmıştı. Bugün teslimini gerçekleştirdiğimiz HGK-82’ler ise; ASFAT–TÜBİTAK SAGE ortaklığında yürütülen toplamda bin adetlik kit projesi kapsamında üretimi tamamlanan ilk parti. 2022 Ağustos ayına kadar tamamı teslim edilmiş olacak.”

Yerli ve millî kaşif

Dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak için atılan adımlardan biri olarak teslim edilen kitlerde yerli ve millî kitlerin kullanıldığını söyleyen Varank, “Daha önceki teslimatlardan farklı olarak bu projeyi değerli kılan bir husus var. Yerli ve Milli Küresel Konumlama Sistemi Alıcısı KAŞİF, projeye entegre edildi. Yani, teslim edilen kitlerde yerli ve millî KAŞİF alıcıları kullanıldı. Bu dışa bağımlılığı ortadan kaldıran çok önemli bir gelişme. Bunun haklı gururunu taşıyoruz. Ayrıca 3’üncü Hava Bakım Fabrika Müdürlüğümüze, Hassas Güdüm Kiti üretim kabiliyeti kazandırılması da bir başka vurgulanması gereken nokta.” ifadelerini kullandı.

“Gizli açık ambargoları yerli ve millî üretimle etkisiz hale getiriyoruz”

Türk savunma sanayii ürünlerindeki yerlilik ve milliliğin Türkiye’ye uygulanan gizli ve açıktan ambargoları etkisiz hale getirmekte etkili olduğuna dikkat çeken Bakan Varank, “Her zaman yerli ve millî diyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın sıklıkla vurguladığı bir konu var. Kendi üretebileceğimiz ürünlerin yurt dışından tedarik edilmesine asla tahammülümüz yok. Bu manada savunma sanayiimiz oldukça kritik önemi haiz. Çünkü artık ülkelerin siyasi bağımsızlığı savunma sanayiindeki bağımsızlığından geçiyor. Savunma sanayii alanında ülkemize karşı uygulanan gizli açık ambargoları yerli ve millî üretimle etkisiz hale getiriyoruz.” dedi.

“Makine Kimya Endüstrisi Kurumu kamu hüviyetini kanunla koruyacak”

Son 19 yılda TÜBİTAK aracılığıyla savunma alanında yaklaşık bin projeye 5,6 milyar lira destek sağladıklarına, KOSGEB aracılığıyla son 3 yılda savunma sanayii işletmelerine verdikleri katkının 65 milyon liraya ulaştığına ve savunma sanayii alanında faaliyet gösteren 41 Ar-Ge Merkezi’nin 5,1 milyar liralık maddi avantajdan faydalandığına dikkat çeken Mustafa Varank, Makine Kimya Endüstrisi Kurumu ile ilgili şu ifadelere yer verdi: 

“Makine Kimya Endüstrisi Kurumumuzda (MKEK) planlanan değişikliğe de değinmek istiyorum. Maalesef muhalefet ‘MKEK özelleştiriliyor’ tarzında çok kirli bir dezenformasyon yürütüyor. Bazı sendikaların da bu oyuna geldiğini üzülerek takip ediyoruz. Mecliste görüşülecek kanun teklifine göre, Makine Kimya Endüstrisi Kurumumuz özelleştirilmeyecek, aksine kamu hüviyetini kanunla koruyacak. Sermayesi hazinede, yönetimi, hak ve yetkileri Milli Savunma Bakanlığı’nda olan özel hukuk hükümlerine tabi bir kamu şirketine dönüşecek. Çalışanlarının hakları ise sonuna kadar korunacak. Birçok yapısal probleme rağmen MKEK son yıllarda büyük atılımlara imza attı. Kamu şirketi vasfıyla çok daha verimli, çok daha rekabetçi bir hal alarak hem TSK’nın gücüne güç katacak hem de ihracatımıza daha büyük katkılar sunacak. ASELSAN, ROKETSAN, HAVELSAN gibi çok daha hızlı hareket edebilen bir şirket statüsüne erişecek. MKEK’nin yaşayacağı dönüşümle, küresel rekabette önemli aktörlerden biri olacağına yürekten inanıyorum.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.