Belarus istihbarat raporları Rusya’ya ulaştı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı yaptığı muhaliflikle tanınan Aleksey Navalnıy, zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılmıştı. Almanya’da tedavi görmeye başlayan muhalifin ekip arkadaşının ortaya attığı zehirlenme iddiası, Almanya tarafından onaylanmıştı. Almanya’nın yaptığı tetkikler sonucunda Rus muhalifin sinir gazı ile zehirlendiğini söylemesinin ardından İngiltere’den, Rusya’nın bu yaptığının kabul edilemez olduğu ve gerçeği söylemesi gerektiği yönünde açıklama yapılmıştı.

Lukaşenko: Zehirlenme açıklaması uydurma

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, Almanya’nın zehirlenme iddiasının uydurma olduğunu söylemişti. Lukaşenko ve  Rusya Başbakanı Mihail Misuştin arasında bir görüşme yapıldı. Söz konusu görüşmede Lukaşenko, Misuştin’e Varşova ile Berlin arasındaki bir görüşmenin dinlendiğini belirterek, “Bunların bir uydurma olduğunu açıkça gösteren ilginç bir konuşmayı dinledik. Navalnıy’ın zehirlenmesi gibi bir durum yok.” demişti. 

Lukaşenko Belarus istihbaratı tarafından dinlenen konuşmada, “Rusya’da yakın zamanda seçim yapılacak, bölgelerde oy kullanılacak.” ifadelerinin geçtiğini söyleyerek, “Yani Rusya’da seçim olacağını biliyor ve seçim öncesi Rusya’nın karşısına gizli bir oyun çıkarmaları gerektiğini düşünüyorlar. Başka bir şey daha uyduracaklarını düşünüyoruz. Onların tarzı bu” dedi ve Rusya Başbakanı Misuştin’i uyardı. 

Belarus’un topladığı istihbarat verileri Rusya’ya teslim edildi

Lukaşenko’nun seçimleri kazanmasının ardından Belarus’ta ciddi bir kaos ortamı oluşmuştu. Bunun üzerine Putin, bölgeye gerektiğinde müdahale etmek için polis kuvveti bulundurduğunu söylemişti. Misuştin ile geçen konuşmada bu duruma değinen Lukaşenko, dinlenen konuşmada Putin’in Belarus’a müdahale etmesini engellemek istediklerine dair bir kısmı da eklemiş ve elde ettikleri verileri Rusya’ya teslim edeceklerini söylemişti.

TASS haber ajansının yaptığı habere göre Rusya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugün yaptığı açıklamada elde edilen isithbarat verilerinin Rusya’ya teslim edildiğini açıkladı. Sözcü Peskov yaptığı açıklamada, Rusya Federal Güvenlik Servisi’ne (FSB) teslime edilen verilerin daha sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e iletileceğini belirtti. FSB’nin konuyla ilgili rapor hazırlayacağını söyleyen Peskov, bu konuyla ilgili herhangi bir yorum yapamayacağını söyledi.

Rusya, Almanya ile iş birliğine açık

Cumhurbaşlanığı Sözcüsü, herhangi bir zehir bulunması halinde soruşturma açılacağını da açıklamalarına ekledi.  Çarşamba günü Alman hükümeti, yaptıkları analiz sonucunda Navalnıy’ın sinir gazıyla zehirlendiğini duyurmuştu. Sözcü Peskov, davanın tüm şartlarını tesis etmek için Almanya ile iş birliği yapmaya hazır olduklarını açıklamarına ekledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.