Belçika, Avrupa ülkelerinin 6. nesil savaş uçağı programına katılıyor

Belçika, toplam geliştirme maliyetinin 100 milyar avroya mâl olacağı düşünülen projenin yeni ortağı oluyor. 

Belçika Savunma Bakanı Ludivine Dedonder, ülkesinin 2025 Haziran tarihinde Almanya, Fransa ve İspanya’nın ardından FCAS/SCAF altıncı nesil savaş uçağı programına dördüncü ortak olarak katılacağını açıkladı. 

Brüksel, gelecek ay FCAS programı için gözlemci statüsü üyeliğini imzalayacak, bu adımı “küresel güvenlik ve inovasyon açısından kritik” olarak değerlendiren Dedonder, yeni nesil hava muharebe yeteneğinin Avrupa için benzersiz bir fırsat olduğunu belirtti.fcas2

Belçika’nın tam ortak olarak programa katılmasıyla, finansal ve endüstriyel düzeydeki rolüyle ilgili detaylar önümüzdeki günlerde paylaşılacak. 

FCAS endüstri liderleri arasında bulunan Fransa’nın Dassault, Almanya’nın Airbus ve İspanya’nın Indra şirketleri, bu projeyle Yeni Nesil Savaşçı (NGF) ve veri açısından zengin bir ağa sahip savaş bulutu geliştirmeyi hedefliyor.

1B olarak bilinen geliştirme aşamasının tamamlanmasının ardından, ülkeler jetler için asıl yapım aşamasını masaya yatıracak. FCAS’ın ilk uçuş gösterilerinin 2028 veya 2029’da yapılması bekleniyor. Projenin, hizmete alım tarihleri hakkında ise ortaklar arasında bir ağız birliği oluşmamış durumda.fcas4

Belçika’nın FCAS’e katılımı Fransa tarafında tartışmalara sebep olmuştu.

Fransız şirket Dassault’un CEO’su Eric Trappier, Brüksel’in F-35 alımıyla ilgili alınan kararın, Rafale uçaklarının alımını engellediği gerekçesiyle, “kavga etmek pahasına” Belçika’nın FCAS programında bulunmaması içinden elinden geleni yapacağını açıklamıştı.

Şu anda Fransa, Almanya ve İspanya 2025 yılının ilk çeyreği için nihai bir tasarım seçmeden önce dört NGF tasarımını değerlendiriyorlar. 

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.