Biden Afganistan’dan tamamen çıkmak için ek süre isteyebilir

ABD başkanlık koltuğunun Joe Biden’a geçmesiyle birlikte yeni dönemde ABD’nin izleyeceği politikalar tartışılmakta. 20 yıldır süregelen Afganistan Savaşı’na ABD’nin müdahil olma durumunun Joe Biden döneminde nasıl şekillenebileceğine dair üç seçenek bulunuyor.

Vox tarafından yapılan habere göre ABD’nin Afganistan’da izleyebileceği üç farklı seçenek Biden’a sunuldu. Üç seçenek de Afgan vatandaşları için önemli sorunlar teşkil etmekte. Askeri ve istihbarat danışmanları tarafından sunulan planlar; ABD’nin Afganistan’dan derhal çıkması, ABD’nin Afganistan’da bulunacağı süreyi uzatması ve ABD’nin Afganistan’da bulunuşunu kalıcı hale getirmesi şeklinde.

Eski Başkan Donald Trump’ın Afganistan planıyla hareket edilmesi durumunda Biden Taliban ile yapılan anlaşmaya uyarak, kalan 2,500 Amerikan askerini mayıs ayına kadar Afganistan’dan çekebilir. Biden, Afganistan ile yeniden anlaşarak mayıs ayından daha sonra bölgeden çıkış yapabilir yani bölgede bulunacağı süre için anlaşmalı bir uzatmaya gidebilir. Biden’ın son seçeneği ise Trump’ın Afganistan ile yaptığı anlaşmaya uymayarak bir çıkış tarihi belirtmeden birlikleri bölgeden çekmemesi.

Trump ve Taliban arasındaki anlaşma gerçekleştirilmeden önce Biden’ın seçim vaatleri arasında kendi başkanlık döneminin sonuna kadar Amerikan askerlerini Afganistan’dan çıkarma hedefi bulunuyordu. Ancak El Kaide ve IŞİD’e karşı terör karşıtı eylemlerine devam edebilmek için bölgede belirli sayıda askerin bulunmaya devam edeceğini de söylemekteydi.

Kısa zaman önce yetkililerin yaptığı açıklamalara göre yakın gelecekte ABD’nin Afganistan’dan tamamen çıkışı söz konusu değil. Yapılan açıklamalar doğrultusunda Biden’ın Afganistan’dan çıkış tarihi için anlaşmalı bir uzatmaya yönelmesi bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.