Biden, kongreden 40 milyar dolar talep ediyor

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna’ya ve diğer uluslararası ihtiyaçlar için 24 milyar dolar, sınır güvenliği için 4 milyar dolar ve doğal afet yardımı için 12 milyar dolar olmak üzere yaklaşık 40 milyar dolarlık ek harcamayı kongre onayına sunacak.

Ancak Biden, özellikle Trump ile yakın bağları bulunan ve Ukrayna’ya yapılan yardımın azaltılmasını isteyen muhalefet üyelerinin engellemesiyle karşılaşabilir.

Biden’ın ek harcama paketini destekleyen Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, “Biden yönetiminden gelen son talep, Amerika’nın yurtiçindeki Amerikalılara ve yurtdışındaki dostlarımıza yardım etme konusundaki kararlılığını göstermektedir ve Vladimir Putin’e, Çin hükümetine ve diğerlerine Amerika’nın dünya çapında demokrasiyi savunma konusundaki kararlılığına dair açık bir sinyal göndermelidir” açıklamasında bulundu.

Biden hükümeti, Savunma Bakanlığı için 13.1 milyar dolar, Kiev’e gönderilecek ekipman için ve Ukrayna’ya gönderilen ABD stoklarının yenilenmesi de dahil olmak üzere kongreden 9.5 milyar dolar talep ediyor. 

Wagner Grubu’na karşı Afrika ülkelerinin destelemek için de kongreden 200 milyon dolar talep ediyor.

Editör : Kübra Demirbaş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.