Biden’dan F-16’lara yeşil ışık

Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi aldığı için F-35 savaş uçağını Türkiye’ye vermeyi reddeden ABD’nin gündemi uzun zamandır meşgul eden F-16’ları verme planında yeni gelişmeler yaşanıyor.

Ödemesi yapılan F-35 jetlerini Türkiye’ye vermeyi kabul etmeyen ABD; bunun yerine teklif ettiği F-16 savaş uçaklarını vermeye hazırlanıyor.

Konuyla ilgili açıklama ABD Başkanı Joe Biden’dan geldi. Biden F-16 savaş uçaklarının Türkiye’ye verilmesi konusunda yeşil ışık yaktı:

Onlara F-16 jetleri satmalı ve bu jetleri de modernize etmeliyiz.

F-16’ları Türkiye’ye vermeyi kabul eden ABD, bu kararını Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya girmesini kabul etmesine bağlı olmadığına da dikkat çekti.

Biden böyle iddia etse de uzun süredir Türkiye ve ABD’nin gündeminde olan F-16’ların Türkiye’ye verilmesi yönündeki sürecin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmasının önünün açılması kararından hemen sonra gelmesi oldukça dikkat çekti.

Biden, F-16’ların Türkiye’ye verilmesi konusunda Kongre onayına ihtiyacı olduğunu ve bunu yapabileceğine inandığını da ekledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Biden’ın bu açıklamalarının ardından ABD’li senatörleri satışı hızla onaylamaya ikna etmek için ABD’ye “gecikmeden” bir heyet göndereceğini söyledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.