Bulgaristan, savunma harcamalarını artırıyor

Bulgaristan ordusunu İHA ve uçaksavar füze sistemleri ile donatıyor.

Son günlerde Ukrayna’ya yapılacak BTR-60 sevkiyatı ile gündeme gelen Bulgaristan, Rus medyası tarafından sık sık Ukrayna’da kullanılan Bulgar mühimmatların üzerinden baskıya maruz kalıyor.

Bu baskı yüzünden Bulgaristan Hükumeti ile ülkenin Cumhurbaşkanı arasında yaşanan görüş ayrılıkları, zaman zaman sert tartışmaların çıkmasına neden oluyor.

Bunun yanı sıra Rusya, envanterinin çoğunluğu Sovyet mirası olan Bulgaristan’a silah ve yedek parça ambargosu uyguluyor.

bulgaria army2

Bulgaristan Savunma Bakanı Tagarev, b TV kanalındaki ‘’Yüz yüze’’ adlı programda, ordunun son durumu hakkında bilgi vererek, geleceğe yönelik atılacak adımları paylaştı.

Bulgaistan SavunmaBakanı yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Savunmaya yatırım yapma ihtiyacı çok büyük. 35 yıldır Bulgar Ordusu yeni silah almadı. Önce Hava Kuvvetleri için F-16’lar, sonra Deniz Kuvvetleri için gemiler ve şimdi Kara Kuvvetleri için savaş araçları geldi.”

Tagarev sözlerinin devamında şöyle konuştu:

‘’Hiçbir zırhlı araç veya tank, tanksavar füzesinin doğrudan isabetine dayanabilecek durumda değildir. Sorun, Kara Kuvvetlerinin, manevra kabiliyetine sahip, güçlü müttefiklerimizle birlikte savaş düzeninde hareket edebilen araçlara sahip olmasıdır.” 

tagarev-btv

Geçtiğimiz yıl on dört Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyesi ülke, ortak bir hava ve füze savunma sistemi geliştirme konusunda anlaşmıştı. Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi olarak tanımlanan projede Bulgaristan da yerini aldı. Bulgar bakan bu projeye dair; “Avrupa hava ve füze savunma kalkanı, on dört ülkenin dâhil olduğu bir girişimdir. Biz de bu projeye katılacak ve harcamaları birlikte paylaşıp karşılayacak şekilde işbirliği yapacağız,” dedi.

füze kalkanı

Bulgaristan, gelecek yıl için GSYİH’in %2’sini savunmaya ayıracak. Bakana göre Bulgar Ordusu’nun yeniden silahlandırılması 13 alanda gerçekleşecek. Yaklaşık 100 milyon Bulgar Levası olan projelerin en büyük kısmı çok amaçlı İHA ve füze sistemleri için ayrıldı.

Tagarev, Bulgaristan’da İHA’ların geliştirilmesiyle ilgilenen çok sayıda grubun varlığının altını çizerek, Savunma Bakanlığı’nın bu tür teknolojiye olan talebinin, geçtiğimiz yıl önemli ölçüde artmaya başladığını kaydetti. Bununla beraber Bulgaristan’ın hâlihazırda askeri operasyonlar için sınırlı miktarda İHA ürettiğini ekledi.

bulgar iha

Bulgar Bakan, Rusya ve Ukrayna savaşı üzerinden bir ‘’Bilişsel Savaş’’ tanımlamasında bulundu: ‘Bilişsel savaş kavramı, bazen askeri araçların sadece destekleyici olduğu bir anlamı ifade eder. Esas olan, karşı tarafın isteklerimize uygun hareket etmeye zorlanmasıdır. Bu zorlama, psikolojik, politik, medyatik ve finansal etkiler içerir. Kitlelerin algıları üzerinden bir etki yapar ve insanların korkularını sömürür. Rusya’nın Zaporijya Nükleer Santrali’ni ele geçirmesi ve santral ekseninde sürekli gerilim yaratması boşuna değil’’ dedi.

Bakan bu noktada Ukrayna ile yapılan işbirliğine de değindi. İlk olarak Bulgaristan’dan sevk edilen BTR-60’lardan bahseden Tagarev;  “Sofya ve Varna’da İngilizce okuyan Ukraynalı askerler var.’’ dedi. Ayrıca Bulgaristan’dan askeri personellerin Macaristan ve Polonya’ya giderek, Ukraynalı asker eğittiğini de belirtti. Bulgar hükumeti Ukrayna’ya destek maksadıyla asker eğitmenin de seçenekler dâhilinde olduğunu söyledi.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.