CIA Başkanı Gina Haspel istifa etti

17 Mayıs 2018’de CIA Başkanlığı’na seçilen ve 1987-88 ve 2000’li yıllarda, ABD merkezi istihbarat teşkilatının (CIA) istasyon şef yardımcısı olarak Türkiye’de görev yapmış olan ve burada görev yaptığı sürede Türkçe’yi öğrenen Gina Haspel istifa etti.

CIA tarafından yapılan resmi açıklamada, hizmet süresini dolduran CIA direktörü Haspel’a 36 yıl boyunca Amerika halkına hizmet ettiği için teşekkür edildi.

1985 yılında başlayan CIA kariyeri ile Orta Avrupa bürosunda görev alan Haspel’in, Türkiye ve Orta Asya ülkelerinde uzun zaman çalıştığı da biliniyordu.

Operasyonel olarak ciddi bir espiyonaj kariyeri olan Haspel, ulus devletlere yönelik geleneksel istihbarat yöntemlerine büyük önem vermesiyle biliniyordu. Göreve geldiği yıl ilk kamuya açık konuşmasını gerçekleştirdiği Louisville Üniversitesi’nde (University of Louisville) Türkçe, Arapça, Farsça ve Çince konuşmasını bilen daha fazla personel alacaklarını özellikle dile getirmişti.

CIA Başkanı olarak göreve getirilen ilk kadın olan Gina Haspel’in, adını en çok duyurduğu olay; El Kaide şüphelilerinin bulunduğu, ‘kara mekan’ olarak anılan bir hapishanede sorgu sırasında işkence yapıldığı iddiaları oldu. Tüm bu iddialara rağmen 2017 yılında eski CIA Başkanı Mike Pompeo’nun yardımcısı seçilmişti.

Gina Haspel’in başkanlığı için ilk söylentilerle beraber Demokrat Senato Üyesi Ron Wyden, “Eğer Haspel ABD İstihbaratının en yüksek seviyelerinde hizmet verecekse, hükümet onun geçmişindeki rahatsız edici gerçeklerin üstünü daha fazla örtemez” açıklamalarında bulunmuştu.

Direktör Haspel, Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili de Ekim 2018’de Türkiye’ye bir dizi ziyarette bulunmuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.