Çin: Beyin kontrol silahı iddialarını kabul etmiyoruz

ABD ile Çin arasında yaşanan gerginlik beyin kontrol silahı iddialarıyla yeniden tırmanışa geçti.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Çinli 34 şirket ve enstitüyü kara listeye alma kararını kınayan Çin, “beyin kontrolü” silahları geliştirdikleri iddialarını reddetti.

ABD, Çin Askeri Tıp Bilimleri Akademisi’nin (AMMS) de içinde olduğu 34 kuruluşu kara listeye ekleyerek bu şirketlerin ABD menşeli herhangi bir teknoloji ürününü satın almasının önüne geçti.

ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo beyin kontrolü silahları hakkında yaptığı açıklamasında “Biyoteknoloji ve tıbbi yeniliklerin bilimsel arayışı hayat kurtarabilir. Ne yazık ki Çin, halkı üzerinde kontrol sağlamak ve etnik ve dini azınlık gruplarının üyelerini bastırmak için bu teknolojileri kullanmayı seçiyor.” dedi.

ABD’nin daha önceden kara listeye aldığı şirketlerin 260 kadar olduğu biliniyor. ABD’nin yeni 34 şirketi daha kara listeye almasına tepki veren Çin Büyükelçiliği, bu kararı “yersiz bastırma” olarak niteledi. Büyükelçilik tarafından yapılan açıklamada, “Çin’in biyoteknoloji geliştirmesi her zaman insanlığın iyiliği için olmuştur. ABD tarafının ilgili iddiaları tamamen asılsızdır.” ifadesi kullanıldı.

Bu hafta ABD, fentanil ve diğer yasaklı uyuşturucuların ABD’ye kaçak olarak sokan dört Çinli ilaç şirketini de yaptırım listesine aldı.
 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.