Çin kargo aracı, uzay istasyonu modülüne kenetlendi

Uzay istasyonuna fırlatılması yakından takip edilen Çin kargo uçağı, yerine ulaştı.

China Manned Space Agency (CMSA) tarafından yapılan açıklamada uzay aracı yakıtı ve levazım gibi çeşitli faydalı yükleri taşıyan Çin kargo uzay aracı Tianzhou-2’nin Çin uzay istasyonunun çekirdek modülü Tianhe’ya başarılı bir şekilde kenetlendiği ifade edildi.

CGTN (China Global Television Network) sitesinde yer alan haberde Çin kargo uzay aracının çekirdek modülüne kenetlenmesine dair bilgilere yer verildi.

Tianzhou-2’yi taşıyan Long March-7 Y3 roketi Hainan eyaletinde yer alan Wenchang Uzay Aracı Fırlatma Alanı’ndan Pekin saati ile -Cumartesi- 20.55’te (Türkiye saati ile -Pazar- 01.55) fırlatılmıştı.

Tianzhou-2 kargo uzay aracı, 29 Nisan tarihinde fırlatılan çekirdek modülü Tianhe’nın yakıtını dolduracak. Kargo gemisinin fırlatılması, uzay istasyonu kargo taşıma sisteminin ilk kez kullanılması açısından yakından takip edildi.  

Gerçekleşen fırlatma işlemi, Çin’in uzay istasyonunun inşasını 2022 yılında tamamlamak için planladığı 11 görevden biri olarak biliniyor. Söz konusu 11 görev; üç çekirdek modülü ve iki laboratuvar kapsülü fırlatımı, dört kargo aracı uçuşu ve dört insanlı uçuştan meydana geliyor.  

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.