Çin ve Hindistan askerleri sınırdaki çatışma bölgesinden çekiliyor

Çin ve Hindistan yetkililerince yapılan açıklamalarda, dağ sınırı bölgedesinde yer alan askerlerin geri çekilecekleri ifade edildi. Birliklerin geri çekilişinin, Çarşamba günü Ladakh bölgesinde yer alan Pangong Gölü’nün güney ve kuzey kısımlarında başladığı belirtildi.

The Guardian sitesinde yer alan haberde, Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh’in sözlerine yer verildi. Bakan Singh Hindistan Parlamentosu’nda yaptığı açıklamada, Hindistan ve Çin’in ileri konuşlandırmaları, aşamalı ve koordineli olarak kaldıracağını ifade etti. Aynı zamanda Çarşamba günü Çin Savunma Bakanlığı’ndan yapılan başka bir açıklamada da sürecin iki tarafça eş zamanlı ve organize bir şekilde başlatıldığı belirtildi.

Hindistan yönetimi tarafından, Ladakh bölgesinde iki ülkenin kuvvetleri arasında taşlı-sopalı ve yumruk yumruğa gerçekleşen 15 Haziran 2020 tarihli çatışmalar sonucu 20 Hintli askerin hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Öte yandan Çin yönetimi tarafından, çatışma sonucuna dair can kaybı hususunda bir detay paylaşılmamıştı.

Bölge hakkında bir başka önemli gelişme olarak, Hindistan’ın 2019 yılında tek taraflı olarak Ladakh’ı Keşmir’den ayırması ve federal bölge ilan etmesi yer alıyor. Çin, bu durumu Birleşmiş Milletler güvenlik konseyi dahil olmak üzere birçok uluslararası platformda dile getirmiş ve bu kararı şiddetle eleştiren ülkeler arasında yer almıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.