Çin yeni bir füze savunma sistemi test etti

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/3Og1P1cKF6KE39wx8Br87h” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Resmi açıklamalara göre balistik füzeleri önlemeye yönelik geliştirildiği belirtilen sistem, aynı zamanda herhangi bir hedef uyduya saldırabilme potansiyeli de barındırabiliyor. Çin Savunma bakanlığı 4 Şubat 2021 tarihinde sistem için test gerçekleştirildiğini ve testin hedeflenen amaçlara ulaştığını duyurdu. Aynı zamanda Çin yönetimi testin savunma amaçlı olduğuna ve herhangi bir devlete yönelik amaç gütmediğini ifade etti.

TheDrive sitesinde yer alan haberde, füze savunma sistemleri ile uydusavar füzeleri arasındaki ince ayrımın çok önemli olduğu, öyle ki geçmişte Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin Çin’i bu tür testleri uydusavar silahlarının denemelerini yaparken görünen amaç olarak kullanmakla suçladığına dikkat çekildi. Çin hükümetinin stratejik balistik füze envanterini modernize edeceği düşünülen ABD’ye ek olarak Hindistan’ın sahip olduğu balistik füzeler ve Güney Kore ile Japonya’nın ortaya koyabileceği balistik füze-hipersonik silah sistemleriyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Bu durum Çin silahlı kuvvetlerinin füze savunma sistemlerine yönelik çalışmalarını teşvik eden etmenlerden biri olarak değerlendiriliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.