Çin’den seçim sürecindeki Tayvan’a gözdağı 

Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun her zaman yüksek alarm durumunda olduğunu ve seçim döneminde Tayvan’ın bağımsızlığına yönelik her türlü “ayrılıkçı komployu” çökertmek için gerekli önlemleri alacağını belirtti. 

Çin, Tayvan’da iktidardaki Demokratik İlerici Parti’yi (DPP) ayrılıkçı olarak nitelendirerek, seçmenleri mevcut başkan yardımcısı Lai Ching-te’yi seçmemeleri konusunda uyardı. 

Lai, Kuomintang Partisi ve Tayvan Halk Partisi’nin adaylarına karşı yarışıyor. China2

Taipei’nin ABD’den daha fazla F-16 savaş uçağı satın alma potansiyeli hakkındaki soruya da yanıt veren Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü, DPP’yi “Tayvan halkının kanıyla ve teriyle kazandığı parayı kendi bencil çıkarlarına hizmet etmek için Amerikan silahlarına harcamakla” suçladı. Sözcü, bu hamlenin “anavatanın tamamen birleşme eğilimini durduramayacağını” söyledi. 

Tayvanlı yetkililer, Çin’in seçimlerden sonra büyük ölçekli askeri hamleler yapmasını beklemediklerini, ancak ülke üzerindeki baskıyı artıracağından emin olduklarını söyledi. Yetkililer, Pekin’in seçim sonrasında yeni seçilen meclis üyeleriyle ilişkiler kurarak Taipei üzerindeki baskıyı artırabileceğini belirtti. 

Tayvanlı Demokratik İlerici Parti’nin seçimlerde parlamentodaki çoğunluğunu kaybetmesi bekleniyor. Yeni yasama dönemi 1 Şubat’ta başlayacak. Seçimlerde, ekonomik ve sosyal sorunlarla birlikte Çin ile ilişkilerin nasıl yönetileceği en önemli başlıklar olarak dikkat çekti. 

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.