Çin’in kontrolden çıkan uzay roketi görüntülendi

[wpcc-iframe allow=”encrypted-media” allowtransparency=”true” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” src=”https://open.spotify.com/embed/episode/56eGxVdvaievoBTo9yK0ML” width=”100%”]

Çin’e ait Long March 5B adlı roket kontrolden çıkarak dünyaya düşeceği yönündeki gelişmeler bir süredir yakından takip ediliyor. Olaya ilişkin olarak Beyaz Saray yetkililerinden roketin cumartesi günü dünyaya düşebileceği uyarısı gelirken, ABD Uzay Kuvvetleri ise roketi takip ettiklerini açıkladı.

29 Nisan tarihinde uzaya fırlatılan roket Çin Uzay İstasyonu’nun ana modülünü taşıyordu. Beklenmeyen bir hata sonucu modülden ayrılan roket kontrolün kaybedilmesine sebep olmuş ve bu olayın gerçekleşmesinden itibaren roket dünya çevresinde saatte 27 bin kilometreyi aşkın hızla dönüş gerçekleştirmeye başlamıştı. Yapılan açıklamalarda roketin 8-10 Mayıs tarihleri arasında yeryüzüne düşmesinin beklendiği belirtilmişti. Öte yandan yetkililer, süreç içerisinde roket kalıntılarının dünyanın tam olarak hangi noktasına düşeceğini bilmediklerini açıklarken, böyle bir durumun ancak roketin dünyaya inmesine saatler kala tahmin edilebileceğini ifade ettiler.

NBC News sitesinde yer alan haberde, son tahminlere göre roketin Türkiye saati ile Pazar sabahı saat 06.45 civarında Sudan’a düşeceğinin öngörüldüğü belirtiliyor. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.