Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Libya açıklaması

Libya’daki siyasî çatlak, bölgedeki en güçlü ülkelerden olan Türkiye tarafından yakın takip ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Libya’nın doğusunda yer alan Tobruk’taki Temsilciler Meclisi tarafından yeni başbakan seçilen Fethi Başağa ile iyi ilişkilere sahip olunduğunu, ”Sayın Dibeybe’ye karşı yapılan girişim üzücüdür. Diğer taraftan Fethi Başağa da adaylığını açıkladı. Bizim Fethi Başağa ile olan münasebetlerimiz iyidir. Öbür tarafta Dibeybe ile de iyidir. Bunun yanında yine Halid el-Mişri ile de münasebetlerimiz iyidir. Bütün mesele, Libya halkının burada tercihini kimden yana yapacağı, nasıl yapacağıdır. İnşallah en kısa zamanda hayırlısıyla bir neticeye varılmasını arzu ediyoruz. ” şeklinde ifade etti.

Erdoğan, Başağa’nın yeni bir geçiş dönemi gerçekleştirmesine de değinerek, ”Burada bir geçici yönetim mantığı var. Bu geçici yönetim mantığında da ‘1,5 yıllık bir hükümet kurulsun.’ deniliyor. Ben böyle bir yaklaşımı Libya için doğru bulmuyorum. Burada adam gibi bir seçim yapılmalı ki Libya bu noktada güçlü bir yönetim kadrosuyla uzun süreli bir adımı atmış olsun.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Libya’da yaşanacak sürece ilişkin ayrıca şu ifadelere yer verdi:

“Bütün mesele Libya’da liderler seviyesinde bir süreci takip etmek mi; yoksa Libya halkının müreffeh, huzurlu bir geleceğini sağlayacak bir seçime yardımcı olmak mı? Biz ikinciyi tercih ediyoruz. İstiyoruz ki öyle bir seçim yapılsın ki bu seçimle beraber Libya halkı hakikaten istediği, arzu ettiği bir yönetim biçimine kavuşsun. Şu anda bunun arayışı içerisindeyiz.”

Ne olmuştu?

Temsilciler Meclisi; 8 Şubat’ta toplanarak Dibeybe’nin ülkeyi seçimlere hazırlayamadığı ve 24 Aralık’ta görevini devredemediğini belirterek 10 Şubat’ta ülkenin yeni başbakanının belirleneceğini açıklamış ve Eski İçişleri Bakanı Fethi Başağa’yı başbakan olarak seçmişti.

Ülkenin doğusundaki milletvekillerinin katılımıyla Temsilciler Meclisi’nde Başkan Akile Salih’in başkanlığında yapılan oturumda, milletvekillerinin çoğunluğu Başağa lehine oy verdi.

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise ülkede mevcut hükümetin görevine devam edeceğini ve yeni bir geçiş dönemine izin vermeyeceğini açıkladı. 

Başbakan Dibeybe, Libya’daki ulusal televizyon kanalında halka hitaben yaptığı konuşmada, “İktidarı yalnızca seçilmiş bir hükümete devredeceğim ve diğer adayların da çekilmesi durumunda başbakanlık yarışından çekileceğim.” ifadelerini kullandı.

Başbakan seçilmesinin ardından başkent Trablus’a gelen ve Mitiga Havalimanı’nda açıklamalarda bulunan Başağa ise, “Dünya ülkeleri ile ilişkimiz karşılıklı saygıya dayalı olacak. Bu zor süreçteki çalışmaları için Abdulhamid Dibeybe başbakanlığındaki Ulusal Birlik Hükümeti’ne teşekkür ediyorum. Bir sonraki hükümet herkes için olacak.” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.