Cumhurbaşkanı: Uçak bombaları ve mühimmatlarımız konusunda kimseye bağımlı olmayacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi Açılış Etkinliği ve Ürün Lansmanı’nda hem savunma sanayiinin millileşmesine dair hem de memur ve esnafı kapsayan müjdelere yönelik açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin uçak bombaları ve füze yakıtları gibi ürünleri önceleri yurt dışından ithal ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkemizde ihtiyaç duyulan bu ürünlerin üretiminin ambargolar sonucu yerli imkanlarla yapıldığını da şu şekilde ifade etti:

“Açılışını yaptığımız bu tesisle Türkiye dünyada sayılı ülkelerin sahip olduğu RDX, HMX ve CMX gibi patlayıcıları üretme imkanına kavuşuyor. Ülkemiz uçak bombalarında, yeni nesil mühimmatların dolumunda, füze yakıtı ve harp başlıklarında ana patlayıcı malzemesi olarak kullanılan bu ürünü hep yurtdışından ithal ediyordu. Son dönemlerde yaşadığıımz hadiseler ve maruz kaldığımız gizli/açık amborgalar bu kritik ürünün ülkemizde üretilmesini gerektirmiştir. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumumuz verdiğimiz talimatla hemen kolları sıvadı. 1 yıl gibi kısa bir sürede tamamen yerli imkanlar, milli teknoloji ile Kamu-Özel İş Birliği yöntemi ile bu tesis kuruldu.

Artık uçak bombalarımızın, mühimmatlarımızın, füzelerimizin ve harp başlıklarımızın patlayıcıları konusunda hamd olsun kimseye bağımlı olmayacağız. Açılışını yaptığımız tesis sayesinde ülke olarak yeni nesil patlayıcı üretim kabiliyetinde süper lige çıktık.

Bugün ayrıca fırtına ve panter gibi obüslerimizin sevk sistemi olan modüler barut üretim hatlarımızın da açılışını yapıyoruz. Bu tesiste yurt dışından temin edilen modüler barut sistemi artık tamamen yerli imkanlarla üretilecek. Teknoloji paylaşımı için milyonlarca dolar bedel istenilen bir sistem, mühendislerimiz tarafından yüzde yüz yerli teknoloji ile çok kısa sürede üretildi.

Türkiye’nin askerî araçlarda, özellikle de motor konusundaki dışa bağımlılığını bitirecek yeni teknolojilerin ilk örneğini bugün görme imkanına kavuştuk. Uzaktan kumandayla insansız çalışabilen bu elektrikli zırhlı muharebe aracımız artık Silahlı Kuvvetlerimizin emrindedir. Yol yapma menzili 700 saati, savaşma süresi 10 saati bulan, motor konusunda dışa bağımlılığı bitiren EZMA projesinde görev alan tüm arkadaşlarımız tebrik ediyorum.

Fatih’ten aldıkları ilhamla dünyada ilk defa seri atış yapabilen sahra topunu 1868 yılında icat eden Ahmet Süreyya Emin’in yolundan giden mühendislerimiz kendi sınıfının en iyisi olan BORAN obüsünü yaptılar. Bugün burada ayrıca yeni geliştirilen platform makinalı tüfeği de inceleme fırsatı bulduk. Makinalı tüfeğin ismindeki 57 A ibaresinin özel bir anlamı vardır.

Bu ifade tüfeğimizin isminde, Çanakkale Savaşı’nda mensuplarının neredeyse tamamı mitralyöz ateşiyle şehit düşen 57. alayın hatırasını yaşatmak üzere yer almaktadır.

Çanakkale Savaşı’nın 106. yıl dönümünde bir kez daha şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz.”

Cumhurbaşkanı önemli müjdeleri açıkladı

Savunma alanındaki yerlileşmeye dair açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı, konuşmasına halka bayram ikramiyesi müjdesini vererek ve küçük ve büyük işletmelere faizsiz destekte bulunacağını söyleyerek devam etti:

“Özellikle bir kez daha açılışını yaptığımız tesisin geliştirilen hibrit sistem, zırhlı muharebe araçlarının, BORAN 105 taşınabilir obüsünün hayırlı olmasını diliyorum. Memurlarımıza ve esnaflarımıza vereceğimiz müjdeler var.

Emeklilerimize 2018 yılında başlattığımız bayram ikramiyesi ödemesinin tutarını 1000 liradan 1100 liraya yükseltme kararı almıştık. Memur maaşlarını 10 Mayıs itibarıyla hesaplara yatırıyoruz.

KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek programı başlatıyoruz. Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz olacak şekilde bu destekten faydalanacak. Esnafımıza yaptığımız aylık 1000 lira gelir desteği ile 750 lira ve 500 lira arasındaki kira desteğinin süresini bir ay daha uzatıyoruz. TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırdığımız kredilerin taksit ödemelerini 1 Temmuz 2021’e kadar erteliyoruz.

İhtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen 1000 liralık nakdi yardımı 1100 liraya çıkartarak yeniden başlatıyoruz.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.