Darbe karşıtı gruplar 80 Myanmar askerini öldürdü

1 Şubat tarihinde ordunun yönetime el koyması üzerine örgütlenen Karen Milletleri Savunma Gücü (Karenni Nationalities Defence Forces, KNDF) Myanmar ordusuna yönelik saldırılarını sürdürüyor.  

Financial Express’in haberine göre, 1 Haziran tarihinde KNDF güçleri hareket halinde olan yaklaşık 150 Myanmar askerinin güzergahına pusu atarak yaklaşık 80 Myanmar askerini öldürdü. Karen Savunma Gücü sözcüsünün saldırıyı ve ardından yaşananları doğruladığı aktarılırken ordu kanadından resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, Kayah bölgesinde son haftalarda şiddetlenen çatışmalarda yaklaşık 37.000 kişi yerinden oldu. Birçoğu ormanlara sığınan vatandaşların yiyecek ve ilaç sıkıntısı çektiği biliniyor. Karen Milletleri Savunma Gücü ve benzeri milis gruplar ise genelde hafif silahlarla darbe mensuplarına karşı direniş göstermeye çalışıyorlar.

Darbenin meydana geldiği 1 Şubat tarihinden bu yana ülke genelinde devam eden protestolarda Myanmar güvenlik güçleri 841 kişiyi öldürdü.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.