Dışişleri Bakanlığı’ndan Biden’a sert yanıt

1915 olaylarının yıl dönümünde ABD’den asılsız “soykırım” iddiaları yükselmeye başladı.

ABD Başkanı Joe Biden, bugün yaptığı yazılı açıklamada 1915 olayları için “Ermeni Soykırımı” ifadesini kullandı. 

Joe Biden kimdir, kaç yaşında? Joe Biden mesleği, ne iş yapıyor? Joe Biden'ın  hayatı | Gündem Haberleri

Joe Biden 1915 olaylarına ilişkin şu skandal ifadelere yer verdi:

 “24 Nisan 1915’te Osmanlı yetkilileri, İstanbul’da Ermeni aydınları ve toplum liderlerini tutukladı. Böylece 20. yüzyılın en büyük toplu mezalimlerinden biri olan Ermeni soykırımı başladı. Bugün, bir imha harekâtında tehcir edilen, katledilen veya ölüme yürüyen bir buçuk milyon Ermeni’yi anıyor ve çok sayıda can kaybının yasını tutuyoruz.”

Biden’ın mesnedsiz ve hukukî arkalığı olmayan açıklamalarına Dışişleri Bakanlığı’ndan da yanıt gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı, Biden’ın açıklamalarına şu ifadelerle tepki gösterdi:

“1915 olayları konusunda tarihi olgularla ve uluslararası hukukla bağdaşmayan açıklamaların geçerliliği bulunmamaktadır. Buna ABD Başkanı Biden’ın 2021 yılında yaptığı hatanın tekrarı niteliğindeki bugünkü talihsiz beyanı da dahildir. Siyasi saiklerle tarihi gerçekleri çarpıtan, bu tür açıklamaları ve kararları reddediyor, bu yanlışta ısrar edenleri kınıyoruz. Tarihten husumet çıkarmaktan başka amaca hizmet etmeyen tek taraflı ve seçici yaklaşımlar ahlaken sorunlu, siyaseten art niyetlidir. İnsani ve vicdani duruş, etnik ve dini ayrım gözetmeksizin o dönemde yaşanan tüm acıların anılmasını gerektirir. Türkiye, Ermeniler dahil tüm Osmanlı nüfusunun yaşadığı acıları saygıyla anmaktadır. Bu acıları siyasete malzeme yapma girişimlerini reddediyoruz.”

Diğer taraftan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Biden ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a iki yüzlü oldukları konusunda tepki gösterdi.

Son dakika: Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun BMGK programı açıklandı -  Dünyadan Haberler

Çavuşoğlu; Ukrayna’da soykırım ilan etmek için yeterli kanıt görüp görmediklerinin sorulması üzerine bu durumu hukukçulara bırakma tavsiyesinde bulunan Joe Biden’ın, aynı hassasiyeti 1915 olayları için göstermemesi ve “soykırım” ifadesini kullanmasını iki yüzlülük olarak değerlendirdi.

Bazı batılı liderler son günlerde “soykırımın” ancak mahkeme kararıyla tespit edilebileceğini savunuyor. Doğru!

Aynı kişilerin, yetkili bir mahkeme kararı olmadan #1915 olayları için “soykırım” kelimesini siyasi saiklerle kullanmaları ise iki yüzlülüklerinin en bariz örneğidir. pic.twitter.com/3uQ2AVTeMJ

— Mevlüt Çavuşoğlu (@MevlutCavusoglu) April 24, 2022

Macron da benzer açıklamalara yer verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan hadsiz çıkış! Türkiye hakkında  skandal sözler - Son Dakika Haberler

Macron soykırım kavramının hukuki olarak tanımlandığından ve siyasi olarak ele alınmaması gerektiğinden bahsetti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.