Dr. Alper Özbilen: Bu yılki hedefimiz ihracatımızı en az yüzde 20 artırmak

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/7eUjfXpm8gpEzbBTOa49RR” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Pavotek ve Intelprobe Yönetim Kurulu Başkanı Alper Özbilen, Dünya gazetesine verdiği röportajda; Pavotek Grubu’nun haberleşme, güç elektroniği, askeri bilgisayarlar, enerji, aviyonik alanlarında geliştirdiği birçok ürünün, savunma sanayiinin önemli platformlarında kullanıldığını belirtti.

Özbilen, Milli Muharip Uçak (MMU) projesinin elektrik güç sistemleri (EPS) kapsamında birincil ve ikincil güç dağıtım birimleri ile evriici ve çeviricilerin millileştirilmesi konusunda sözleşme imzalamak için önemli bir aşamayı tamamladıklarını vurguladı. 

Savunma sanayiinde başta İHA’lar olmak üzere birçok alt sistemin millileştirilmesinde önemli katkılarının bulunduğunu vurgulayan Özbilen, “Bu şekilde tanklar ve OBÜs’lerde kullanılan yüksek teknolojili elektronik sistemin geliştirilmesinde de katkı sağlayarak bazı ülkelere olan ithalat bağlılığını bertaraf etmek için çaba gösteriyoruz.” ifadelerini kullandı. 

“Radyolink ürünümüzün testlerini başarıyla gerçekleştirdik”

Halihazırda Türkiye’de 5G altyapısını Haberleşme Teknoloji Kümelenmesi (HTK) üyesi olarak devam ettirdiklerini söyleyen Özbilen, “Geçtiğimiz günlerde sahada 5G’nin kıtalararası haberleşmesi için paydaşlarımızla birlikte ürettiğimiz yerli radyolink ürünümüzün testlerini başarıyla gerçekleştirdik. Günün sonunda bulunduğumuz diğer sektörlerdeki ürünlerimizi yüzde 100 yerli olarak tasarlayıp üretmek ve dışa bağımlılığı azaltmak birinci gayemiz.” dedi. 

Orta Doğu ve Türk Cumhuriytleri başta olmak üzere hem teknoloji hem de hazır ürün ihracatları olduğunu belirten Özbilen, “Bu yılki hedefimiz ihracatımızı en az yüzde 20 artırmak.” ifadelerini kaydetti. Ayrıca uzun yıllardan beri AB destekli projelerde yer aldıklarını söyleyen Özbilen, Pavotek’in, Insect-Intelligent Secure Trustable Things isimli projede yapay zeka ve nesnelerin interneti konularını bir araya getirerek akıllı ve güvenilir sistemler  (AIoT) üzerinde Edge AI konseptinde çalışacak olan mikro server tasarlayacağını vurguladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.