Erdoğan ve Putin Soçi’de bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Soçi’deki görüşmesinde İdlib başta olmak üzere pek çok konu ele alındı.

Devlet Başkanlığı Resmi Konutu’nda bir araya gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in görüşmelerindeki ana gündem maddesi İdlib ve Suriye’deki diğer gelişmeler oldu. 

“Suriye’deki barış Türkiye ve Rusya’ya bağlı”

Erdoğan görüşmeye ilişkin “Suriye ile ilişkili birlikte attığımız adımlar büyük önem arz ediyor. Oranın da barışı yine Türkiye ve Rusya ilişkilerine bağlı. Özellikle şuna inanıyorum, bizim Türkiye-Rusya ilişkilerinde her geçen gün çok daha güçlenerek devam etmemizde çok büyük faydalar var” değerlendirmesinde bulunurken Putin, “Erdoğan ile görüşmelerimiz her zaman sorunsuz geçmiyor. Ancak ilgili kurum ve kuruluşlarımız uzlaşı bulabiliyor” şeklinde bir açıklama yaptı.

Ticari ilişkiler ve sahadaki askerî iş birlikleri

Görüşmede ticari ilişkiler ve Türkiye ile bazı alanlardaki siyasi iş birlikleri masaya yatırıldı.

Putin, yatırımlarla ilgili “Türkiye’nin Rusya yatırımları toplam 1,5 milyar, Rusya’nın Türkiye yatırımları 6,5 milyar dolara ulaştı. Büyük projelerin hepsi planlı şekilde devam etmektedir” dedi.

Rusya Devlet Başkanı ticari ilişkiler dışında; Karabağ, Suriye ve Libya üzerindeki Türkiye ile olan iş birliklerine de temas etti. Rusya Devlet Başkanı, Karabağ ile ilgili “Karabağ’daki iş birliğimiz hem ateşkesin sağlanmasında hem de ilerideki daha sağlam kalıcı bir barışın sağlanmasına yönelik önemli bir unsurdur” açıklamalarına yer verirken, Suriye ve Libya üzerindeki ilişkilere yönelik olarak da “Türkiye ile iş birliğimiz, uluslararası arenada başarılı bir şekilde sürüyor. Burada hem Suriye hem de Libya ile ilgili tutumlarımızı kastediyorum” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmede ilk olarak Tel Rıfat ve Münbiç’teki PKK varlığını ele alacağı belirtilirken Astana anlaşmalarına uygun şekilde terör varlığına son verilmesine vurgu yapacağı aktarıldı.

Erdoğan’ın görüşme sırasında Soçi Mutabakatı’nın bir an önce uygulanmasına dikkat çekeceği bildirilirken Rusya kontrolündeki bölgelerden Türkiye’ye yönelik gerçekleşen saldırılarla ilgili rahatsızlığını Putin’e ileteceği ve bu saldırıların durdurulması yönünde talimat vereceği kaydedildi.

İdlib

2017’den bu yana Ankara ve Moskova’nın özel mesai harcadığı İdlib çevresinde insani felaketin önlenmesi ve terör örgütlerinin yok edilmesi amaçlandı.

Bu noktada da 17 Eylül 2018’de Soçi’de Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin arasında önemli bir anlaşma imzalandı. Anlaşma ile Rusya ve rejimin bölgedeki saldırılarının bir süreliğine önüne geçilse de Esed rejiminin anlaşmayı sıklıkla ihlal etmesi gerginliği bir kez daha artırdı ve Erdoğan-Putin ikilisi Moskova’da bir kez daha bir araya geldi.

İdlib sorunu Rusya ile olan ilişkilerde son 3 yıldır en kritik bir konu haline geldi. Liderlerin, gerginleşen ikili ilişkileri yumuşatmak için yürüttüğü diplomasi Soçi’de yeniden bir araya gelip müzakere edilmesi kararı ile son buldu.

Bölgesel ve ulusal gelişmeleri gözden geçirmek üzere bir araya gelen Erdoğan-Putin ikilisi, Suriye’den gelebilecek yeni bir göç dalgası tehdidi hakkında da konuşması bekleniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.