Erdoğan’dan Macron’a sert yanıt: "Benimle daha çok sıkıntın olacak Macron"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda düzenlenen Vesayetten Demokrasiye Milli İrade Sempozyumu’nda konuştu. Erdoğan, kendisini hedef alan Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron’a yanıt verirken Yunanistan’a “Yanlış iş yapıyorsunuz, bu yollara girmeyin. Hepten yalnız kalırsınız” mesajını gönderdi.

Erdoğan’dan Macron’a sert yanıt: “Benimle daha çok sıkıntın olacak Macron”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde Doğu Akdeniz krizinde Türkiye’ye tehditler savuran Fransa Cumhubaşkanı Emmanuel Macron vardı. Geçtiğimiz günlerde Macron, yaptığı açıklamada “Biz, Avrupalılar olarak, Erdoğan’a karşı katı ve güçlü olmalıyız. Tansiyonu yükseltmekten kaçınmak istiyoruz ancak Türkiye bazı alanlardaki niyetlerini netleştirmeli. Türk halkı büyük bir halk. Ancak biz Avrupalılar artık Erdoğan hükümetine karşı daha açık olmalıyız. Bizim sorunumuz Türk halkıyla değil Erdoğan’la” ifadelerini kullanmıştı.

“Sen Fransa’nın tarihini de bilmiyorsun”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron’un bu açıklamalarını gündemine alarak, “İsim olarak anmak istemiyorum ama mecburum anmaya çünkü o şahsımla çok uğraşıyor. Türk milleti ile değil ama bizim Erdoğan ile sıkıntımız var diyor. Sayın Macron senin şahsımla daha çok sıkıntın olacak. Önce Türk milletiyle uğraşma, Türkiye ile uğraşma.” diyerek, “Afrika’nın tarihi adeta Fransa’nın tarihidir. Cezayir’de bir milyon insanı öldüren sizsiniz. Siz bize insanlık dersi veremezsiniz önce bunu öğren. Bunu ben bizzat kendisine söyledim. Bak dedim senin tarih bilgin yok, senin bunları öğrenmen lazım. Biz ise Afrika’da bir insanın burnunu kanatmadık.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan Yunanistan’a: “Yanlış yapıyorsunuz” uyarısı! 

Yunanistan ile yaşanan gerilim hakkında konuşan Erdoğan, “Yunanistan yeri geldiği zaman ‘komşu, komşu, komşu’ diyorsun. O zaman komşuluğun hakkını ver. Yanlış yollara girme. Ülkemizin, Yassıada duruşmalarında tutuklulara ‘Sizi buraya tıkan irade böyle istiyor.’ diyen yargı anlayışından, 15 Temmuz’da darbecilere karşı derhal harekete geçen bir yargı anlayışına ulaşmış olması çok büyük bir ilerlemedir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yunanistan’a seslenerek. “Yanlış iş yapıyorsunuz, bu yollara girmeyin, hepten yalnız kalırsınız.” ifadelerini kullandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.