Eski Rus Başbakan’dan İngiltere Başbakanı Sunak’a tehdit 

Medvedev, İngiltere heyeti ve Başbakan Rishi Sunak’ı Ukrayna’nın başkentine yaptıkları ziyaret sırasında misket bombaları kullanmakla tehdit etti. 

Sunak, Ukrayna’nın yeni askeri insansız hava araçları satın almasına yardımcı olmak için askeri yardım fonunda bir artış duyurmak üzere Kiev’e ziyarette bulunmuştu. 

Medvedev, Telegram hesabından yaptığı paylaşımda, “Belgorod’umuzdaki sivillerin başına geldiği gibi, İngiliz delegasyonunun da Kiev’in merkezinde misket bombalarıyla ateş altına alınmasına Batı kamuoyu nasıl tepki verirdi?” ifadelerini kullandı.

Medvedev, Ukrayna’nın Aralık ayı sonlarında Rusya’nın Belgorod şehrine saldırısına atıfta bulunurak, Ukrayna’yı misket bombası kullanmakla da suçladı.

Medvedev, Telegram duyurusunda İngiliz birliklerinin Ukrayna’ya konuşlandırılmasının Rusya’ya “savaş ilanı anlamına geleceğini” ekledi.

Medvedev

Ukrayna ile İngiltere arasında güvenlik anlaşması

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile İngiltere Başbakanı Rishi Sunak Kiev’de iki ülke arasında güvenlik alanında anlaşması imzaladı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisine göre anlaşmada, Ukrayna’ya uluslararası tanınmış sınırları dahilinde toprak bütünlüğünü koruma ve yeniden tesis etme, ekonomisini yeniden inşa etme, vatandaşlarını korumak için kapsamlı yardım sağlama, Rusya’nın herhangi bir askeri tırmanışını veya yeni saldırganlığını önleme ve aktif bir şekilde caydırma ve karşı koyma, Ukrayna’nın reform planlarını ve NATO uyumluluğunu desteklemek suretiyle Ukrayna’nın gelecekte Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesini desteklemenin Kiev’e verilen güvenlik taahhütlerinin ana bileşenleri olduğu aktarıldı. 

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.