Filipin Hava Kuvvetleri personeli T129 ATAK eğitimleri için Türkiye’ye geliyor

Filipin Hava Kuvvetleri, T129 ATAK Helikopteri’nin eğitimleri kapsamında Türkiye’ye pilot ve mürettebat gönderiyor.

TUSAŞ’ın T129 ATAK Helikopterlerinin Filipinler’e ihracatını duyurmasının ardından Filipin Hava Kuvvetleri tarafından yapılan resmî açıklamada, 15’inci Saldırı Filosu’nda görevli pilot ve mürettebatın T129 ATAK Helikopteri eğitimleri için Türkiye’ye geleceği duyuruldu.

TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar Demir geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ABD’nin Türkiye’nin Filipinler’e T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihracatı gerçekleştirmesi için gerekli ihracat izinlerini onayladığını söylemiş olup Filipinler’e ilk etapta 6 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri tedariki gerçekleştirileceğini açıklamıştı.

TUSAŞ’ın Ankara’da bulunan tesislerinde Filipin Hava Kuvvetleri personeline yönelik gerçekleşek eğitimler Mayıs-Ağustos 2021 tarihlerinde yapılacak.

TUSAŞ’ın T129 ATAK ihracatı Filipin basınında geniş yer buldu

TUSAŞ’ın T129 ATAK Helikopteri’nin Filipinler’e ihracatı için gerekli ihracat izinlerinin onaylandığını açıklamasının ardından Filipin basını ihracat haberini manşetlere taşıdı.

MaxDefense Philippines’te yer alan haberde, toplamda 6 adet T129 ATAK Helikopteri’nin Filipin Hava Kuvvetleri’ne tedarik edileceği ifade edilirken ilk 2 helikopterin teslimatının Kasım 2021’de gerçekleşmesinin planlandığı belirtildi.

Teslim edilecek ilk 2 helikopterin Aralık 2021’de Filipinler Silahlı Kuvvetler gününde sergilenmesinin beklenildiği dile getirildi. 

Geriye kalan 4 T129 ATAK Helikopteri teslimatının ise 2022 ve 2023 yıllarında ikişer adetlik gruplar halinde devam edeceği aktarıldı.

T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla, T129 ATAK Helikopteri’nin Türkiye’ye özgü milli kabiliyetlerle donatılarak geliştirmesine karar verildi.

7 Eylül 2007 yılında imzalanan sözleşme çerçevesinde program başlatıldı ve TUSAŞ ana yüklenici olarak; platform, sistem entegrasyonu, tüm projelerin üretim sistem mühendisliğini ve ömür devri lojistik desteğini sağladı.

2008 yılında yürürlüğe giren sözleşme sonrasında ilk uçuşu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirilen helikopterin yaklaşık %95’lik ilk kısmı, yerli olanaklarla Türkiye’de üretildi. Tüm görev teçhizatı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın istek ve tecrübelerine en uygun biçimde tasarlandı.

T129 ATAK Helikopteri’nin ilk teslimatı 22 Nisan 2014 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yapıldı.

Ağır silah yükü ile zorlayıcı “sıcak hava-yüksek irtifa” görevleri için optimize edilmiş olan T129 ATAK Helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taarruz helikopteri ihtiyacının giderilmesi amacıyla milli imkan ve kabiliyetler doğrultusunda geliştirildi. Teslim edilen helikopterler gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.