Filipinler’in Rus Mi-17 alımına CAATSA engeli

Rus Mi-17 helikopterlerini teslim almaya hazırlanan Filipinler, ABD’nin CAATSA engeliyle karşı karşıya kaldı.

30 Haziran’da görev süresi sona eren önceki dönem Filipinler Savunma Bakanı Delfin N. Lorenzana ülke basınına yaptığı açıklamada, Filipin hükümetinin ABD’nin CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Yasası) yaptırımı tehdidi nedeniyle 16 adet Rus Mi-17 helikopterinin alımını rafa kaldırdığını ifade etti.

Lorenzana açıklamasından sonra Filipin basınına konuşan Savunma Bakanlığı kaynağı, bu karar karşısında Rusya’nın temyize gidebileceğini, ancak yine de Filipinler’in helikopter anlaşmasını rafa kaldırma kararını yeniden gözden geçirme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Filipinler ile Rusya söz konusu anlaşma için imzaları atmadan önce Filipinler’in Washington Büyükelçisi Jose Manuel Romualdez, Rusya ile anlaşmanın imzalanması halinde ABD’nin CAATSA yasası kapsamında yaptırımlar uygulayabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Moskova ile Manila, Kasım 2020’de 16 adet Mi-17 helikopterinin alımı için toplamda 12.7 milyar peso (243.4 milyon dolar) değerinde anlaşma imzalamış olup ilk parti teslimatların 24 ay içerisinde gerçekleşmesi bekleniyordu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.