Fransa, 1,1 milyar avro değerinde askeri araç sipariş etti

Fransız Silahlı Kuvvetleri modernizasyon sürecine girdi!

Fransa, 2024-2030 dönemi ‘’Askeri Planlama Yasası’’ kapsamında silahlı kuvvetler için önceki döneme göre %40 artışla 413 milyar avroluk bir bütçe ayırdı. Hükümet, Fransa’nın büyük bir dünya gücü olarak kalmasını istediğini ve silahlı kuvvetleri yüksek yoğunluklu çatışmalara uygun bir hale getirmeyi hedeflediğini söyledi.

Hükümetin ardından DGA, geçtiğimiz perşembe günü yaptığı açıklamada sipariş ettiği askeri araç ve ekipmanları duyurdu. DGA, “Bu satın alımların amacı, silahlı kuvvetlerin tüm alanlardaki (hava, kara, deniz ve uzay) kapasitelerinin yenilenmesi ve modernleştirilmesidir” dedi.

DGA’nın açıklamasına göre; Nexter Systems’den 109 adet yeni nesil Caesar kamyona monteli obüsleri, yaklaşık 350 milyon avro karşılığında satın alındı. DGA, obüsün 40 kilometreden fazla menzile sahip mevcut 155 mm’lik topu kullanmaya devam edeceğini söyledi.

Caesar NG 3

Müdürlük daha önce, ordunun 2030 yılına kadar toplam 978 Serval aracı teslim alacağını, bunların 60’ının 2022’de, 129’unun ise 2023’te teslim edileceğini duyurmuştu. Yeni Askeri Planlama Yasası dâhilinde, 2030 sonuna kadar 1,405 adet zırhlı personel taşıyıcı Serval’in yanı sıra 1.437 adet zırhlı personel taşıyıcı Griffon ve 238 adet Jaguar zırhlı keşif ve savaş aracının alınmasını öngörüyor.

French-army-Griffon-in-desert-480x322

DGA açıklamalarının devamında, 305 milyon avro karşılığında 8 adet NH90 Caiman Standard 2 helikopteri daha sipariş ettiğini ve bu siparişin 10 helikopterlik önceki siparişe eklendiğini belirtti. Yaklaşık 11 ton olan helikopterler, özel kuvvetler tarafından kullanılan Caracal ve Cougar helikopterlerinin yerine geçecek. Airbus Helicopters tarafından 2026-2029 döneminde teslim edilmek üzere Fransa güneyindeki Marignane’deki tesisinde üretilecek.

nh90 chaiman

Fransız Donanmasının en büyük gemisi olan Charles de Gaulle nükleer enerjili uçak gemisinin modernizasyonu için Naval Group ile DGA arasında da bir sözleşme imzalandı. Thales tarafından geliştirilen radar, Naval Group tarafından yeni geliştirilen Setis 3,0 gemisavar ve MBDA tarafından geliştirilen Aster füzesavar sistemi ile donatılacak geminin 2028 yılında yeniden donanmaya teslim edilmesi bekleniyor.

charles de gaulle ship

DGA, kasım ayında verilen 1.300 adet Akeron orta menzilli tanksavar füzesinin teslimatının da 2025’in sonundan itibaren gerçekleşeceğini söyledi. Ordu ve donanma stoklarını yenilemek amacıyla da aralık ayında 329 adet Mistral 3 kısa menzilli hava savunma füzesi satın aldı. DGA, MBDA’ya verdiği iki siparişin toplam değerinin 300 milyon avrodan fazla olduğunu söyledi.

Editör: Ozan Akarsu

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.