Fransa ve Mali yeniden müşterek operasyonlara başlayacak

Mali’de 24 Mayıs’ta düzenlenen askeri darbenin ardından 3 Haziran tarihinde Fransa, Mali ile ortak askeri operasyonları durdurma kararı almıştı. Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğunun (ECOWAS) Mali’deki darbeci geçiş hükümetini onaylaması sonrasında Fransa’da ilgili ülke ile müşterek askeri operasyonların yeniden başlatılacağını duyurdu.

TRT’nin aktardığına göre, Fransa Savunma Bakanlığından yapılan 2 Temmuz tarihli açıklamada, ’Bu koşullar altında, Barkhane Operasyonu’nda, özellikle Takuba gücünde yer alan tüm ülkelerle müşterek olarak Fransa, 3 Haziran’da durdurduğu ortak askeri operasyonları ve danışma misyonlarını tekrar başlatmaya karar verdi.” ifadelerine yer verildi.

9 ayda iki darbe 

18 Ağustos 2020’deki darbenin de arkasındaki isim olan ve sivil yönetime geçiş sürecinde de cumhurbaşkanı yardımcılığı vazifesini üstlenen Albay Assimi Goita, 24 Mayıs’ta yapılan kabine değişikliğinin usullere uygun olmadığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Bah Ndaw ve Başbakan Moctar Ouane’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda üst düzey yetkilinin gözaltına alınması talimatını vermiş ve hemen ardından kendisini ülkenin yeni cumhurbaşkanı ilan etmişti.

Akabinde; ECOWAS ile Afrika Birliği (AfB), 9 ay içerisinde ikinci kez askeri darbeye sahne olan Mali’nin üyeliğini bir kez daha askıya aldıklarını duyurmuştu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.