BM Genel Kurul’u 3,59 milyar dolarlık bütçeyi onayladı

Genel Kurul’dan BM bütçesine dair karar çıktı!

Genel Kurul, 2024 yılı için Birleşmiş Milletler’in 3,59 milyar dolarlık bütçesini onayladı. Aktarılan bilgilere göre bu bütçe, aynı zamanda BM’nin Barış İnşa Fonunu finanse etmek için özel bir hesap kurulmasını da içeriyor.

BM’nin resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, 193 üyeli Genel Kurul 22 Aralık Cuma günü aldığı kararlarda, BM’nin insan hakları konularında birincil forumu olan İnsan Hakları Konseyi’nin kararlarına yönelik yaklaşık 50 milyon dolarlık ek finansmanı da onayladı.

Ayrıca, Barış İnşa Fonu’nu finanse etmek için, çok yıllık bir plana sahip olan ve özel bir hesap olarak tanımlanan Barış İnşa Hesabı’nın kurulmasına karar verildi. Ek olarak, bu hesabı finanse etmek için yılda 50 milyon dolarlık katkıların 1 Ocak 2025’ten itibaren başlaması onaylandı.

Barış İnşa Fonu, BM’nin barışın korunması ve inşası çabalarına odaklanan başlıca aracı olarak biliniyor. Bu fon; kalkınma, insani yardım, insan hakları ve barış inşası gibi temel sütunları bütünleştirerek barış inşası için kritik fırsatlar sunan ortak yanıtların desteklenmesine yardımcı olmaktadır.

BM

Genel Sekreterin teklifi

Ekim ayında Genel Sekreter, Genel Kurul’a 3,3 milyar dolarlık bir bütçe teklifi sunmuş ve Meclis’in ana bütçe komitesindeki delegelere “Birleşmiş Milletler’in rolünün hiç bu kadar hayati olmamıştı” vurgusunu yapmıştı.

BM Genel Sekreteri, sunumunda ayrıca BM’nin kötüleşen likidite durumu hakkındaki endişelerini ifade ederek, üye ülkeleri zamanında ve tam ödemeler yapmaları konusunda çağrıda bulundu.

Yapılan açıklamaya göre, ülkeler arası iletişimi güçlendirmek amacıyla Genel Kurul, BM’nin resmi toplantılarının Arapça, Çince, Rusça ve İspanyolca dillerindeki kapsamını genişletmeyi içeren bir kararı kabul etti. Bu kararın, iletişimi artırarak uluslararası işbirliğini ve anlayışı desteklemeyi amaçladığı bildirildi.

UNRWA

Genel Kurul UNRWA personelinin öldürülmesini kınadı

Ayrıca cuma günü Genel Kurul, Gazze Şeridi’ndeki devam eden İsrail saldırıları sırasında, Birleşmiş Milletler’in binalarının yıkılması ve Filistinliler için çalışmalar yürüten Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UN Relief and Works Agency in the Middle East, UNRWA) personelinin öldürülmesini kınayan bir kararı kabul etti.

İsrail saldırılarında şu zamana kadar toplamda 142 UNRWA personeli öldürüldüğü ve 123 tane BM tesisi hasar gördüğü açıklandı.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.