G.Kore’ye ait 5.Nesil KF-X envantere girmeye hazırlanıyor

Güney Kore’nin ilk yerli savaş uçağı olacak olan 5.Nesil KF-X 2021 yılında hazır hale getirerek faaliyete geçmesi bekleniyor.

İlk uçuşunu 2022 veya 2023 yılları arasında yapması beklenen 5.nesil KF-X, Güney Kore’nin ilk milli savaş uçağı olacak. Güney Kore Hava kuvvetleri 5.nesil KF-X savaş uçaklarını, General Electric (GE) Havacılığa ait F414-GE-400K Turbofan motoru ile güçlendirecek.

5.Nesil KF-X Savaş uçağının özellikleri ise şöyle:

– KF-X çok rollü savaş uçağının tek koltuklu ve çift koltuklu (tandem) kokpit konfigürasyonları ve Texstars tarafından sağlanan kuş çarpmasına dayanıklı kanopi ve ön camlarla donatılacak.

– KF-X uçağı, Kore’nin F-4D/E Phantom II ve F-5E/F Tiger II filosunun yerini alacak.

– KF-X, 2,253 km/s hıza ve 2,900 km menzile sahip olacak.

– Maksimum kalkış ağırlığı 25,580 kg olacak uçak, 7,700 kg azami faydalı yük taşıyabilecek.

– Tek ve çift kabin varyantları olacak uçakta her kanat altında üçer sabit nokta (hardpoint) bulunacak uçakta, gövde içinde de dört adete kadar füze taşıyabilecek.

– 5.Nesil savaş uçağı, havadan havaya füzelerin taşınması ve fırlatılması için Cobham havadan havaya füze fırlatıcı lançer [MEL (Missile Eject Launcher)] ile donatılacak.

– Füze fırlatıcı lançerler, bomba yuvaları, uygun istasyonlar ve geleneksel kanat pilon istasyonları ile çeşitli silahlar taşıyabilecek.

– KF-X, Meteor veya AMRAAM havadan havaya füzelerini güvenli bir şekilde fırlatabilecektir. Uçak, ayrıca, Harris Corporation şirketinin BRU-47 ve BRU-57 serbest bırakma sistemlerini de sahip olacak.

5.Nesil KF-X savaş uçağının maliyetinin 135 milyon doları bulması beklenirken, F-35’lere göre maliyetinin 30 milyon daha fazla olması nedeniyle Güney Kore’nin dışında müşterisinin olup olmayacağı merak konusu haline geldi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.