Güney Kore’den yerli tanksavar füzesi için seri üretim hamlesi

Güney Kore, tanksavar yeteneklerini yerli üretim füzelerle güçlendiriyor.

Güney Kore, Hanwha tarafından geliştirilen Chungum (TAipers) güdümlü tanksavar füzesi için 2024 yılından 2031 yılına kadar seri üretim yapılmasına karar verdi.

Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA) yaptığı açıklama ile Chungum tanksavar füzesinin seri üretim planlarını açıkladı.

Chungum 1

2024’ten 2031 yılına kadar seri üretimi planlanan yerli üretim füzenin, ordu envanterinde bulunan ABD üretimi TOW tanksavar füzesinin yerini alması planlanıyor.

Güney Kore Savunma Geliştirme Ajansı ve Hanwha iş birliği içerisinde geliştirilen Chungum güdümlü tanksavar füzesi (ATGM), hafif taarruz helikopterleri ve kara platformlarında kullanılması amacıyla üretildi.

Chungum 2

Gündüz ve gece operasyonları için gelişmiş bir görsel ve kızılötesi çift modlu arayıcı başlık ile donatılan Chungum füzesi, fiber optik veri yeteneklerine ve “Man In The Loop” çalışma prensibine sahip. Bu özelliklere sahip yerli tanksavar füzesi, operatörlerin hem Görüş Hattı (LOS) hem de Görüş Hattı Olmayan (NLOS) hedef vuruş görevlerini icra etmesini sağlıyor.

Güney Kore’nin yerli tanksavar füzesi yerel kullanımın yanı sıra ciddi bir ihracat potansiyeline sahip. Son askeri raporlar, Mısır’ın Chungum füzesinin askeri denemelerini yürüttüğünü ve yakın gelecekte büyük ölçekli tedariki kapsayan potansiyel müşterisi olduğunu gösteriyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.