Hindistan-ABD ittifakının pürüzlü alanları

Amerika Birleşik Devletleri’nin Çin ile içinde bulunduğu mücadelede hem nüfus gücü hem de Hint Pasifik bölgesindeki nüfuzu itibariyle en önemli destekçisinin Hindistan olacağı ön görülüyor. Fakat Hindistan’ın Ruslarla savunma sanayiindeki yüksek düzeyli iş birliği ve Hint hükümetinin protestocu çiftçilere yahut Müslüman gruplara karşı takındığı tutum ABD’yi endişeye sevk ediyor.

The Wall Street Journal’ın haberine göre, 12 Mart tarihinde gerçekleştirilen Quad zirvesinde alınan bazı kararlar ABD’nin Hindistan’a olan ilgisinin önemli bir yansıtıcısı niteliğinde. Toplantıda Hindistan’ın aşı kapasitesinin artırılarak Çin’in bölgede uyguladığı aşı diplomasisinin önüne Hindistan menşeli aşılar yoluyla geçilmesi yönünde kararlar alındı. Quad’ın on yılı aşkın süredir mevcut olmasına rağmen proaktif bir yapısı yoktu. Hindistan’ın Çin ile yaşadığı sınır problemleri ABD-Hindistan yakınlaşması için de bir fırsat alanı yarattı. Fakat iki ülkenin bölgede birbiriyle örtüşen dış politika hedeflerine rağmen aşılması oldukça güç olan birtakım problemleri de söz konusu.

Hindistan’ın geçen yıl Rusya’dan almak için anlaştığı S-400 füze savunma sistemleri ABD’nin CAATSA (Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası) yaptırımlarını uygulamasına sebep olacağa benziyor. Ocak ayında konuyla ilgili açıklama yapan ABD’nin Hindistan Büyükelçiliği Sözcüsü de CAATSA’nın istisnaları olmadığını ve müttefiklerinden bunu bilerek adım atmalarını beklediklerini belirtti. Hindistan yönetimi ise cevaben “bağlantısız bir dış politika” izlediklerini ve S-400’lerin kendi güvenlikleri için en iyi seçenek olduğunu açıkladı.

Ayrıca Hindistan’ın gerek tarım yasası sebebiyle ayaklanan çiftçilere karşı sergilediği davranışlar gerekse de Müslümanları vatandaşlıktan çıkarmayı kolaylaştıran vatandaşlık yasası ABD Kongresinde rahatsızlık uyandırmaya devam ediyor. ABD Başkan Yardımcısı Hint asıllı Kamala Harris’in yeğeni yazar Meena Harris’de Hindistan Başbakanı Modi yönetimini faşist politikalar izlemek ile suçladı ve “Hindu aşırıcılığı” yerine diyalog çağrısında bulundu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.