Hindistan’daki sosyal medya yöneticileri hapse girebilir

Hindistan’ın, ülkedeki protestoları bastırmak ve bilgi paylaşımlarını kısıtlamak için Twitter, Facebook gibi sosyal medya platformlarının çalışanlarını hapis cezası vermekle tehdit ettiği iddia edildi.

Euronews.’in haberinde, Hindistan’da aylardır süren çiftçilerin protestosu sonrası Twitter gibi bazı sosyal medya platformlarının halkı olaylara sürüklediği ve provokasyona sebep olduğu gerekçesiyle Başbakan Narendra Modi tarafından bu mecraların engellenmesi çağrısı yapıldığı yer alıyor.

Olaylar sonrası Hindistan’la  sosyal medya platformları arasında gerilimin arttığı ve  daha önceki icraatlara da bakıldığında bu şirketlerin çalışanlarının hapse atılabileceği Hindistanlı bazı eleştirmenler tarafından öne sürüldü.

The Wall Street Journal’ın raporuna göre, Facebook Hindistan’ın isteklerinin yarısını karşılarken Twitter kapatılması gereken hesapların sadece yüzde 1’ini askıya aldı. WhatsApp üçüncü kişilerin mesajlarını Hindistan hükümetinin baskısına rağmen okumaya devam ediyor.

Hindistanlı iki uzmana göre ise bu şirketlerin çalışanları hükümetin uyarılarını dinlemeyip görmezden gelmeye devam ederlerse hapis cezası alabilecekler.

Gazeteciler, haber siteleri, aktivistler ve sivil toplum örgütleri gibi kişi ve kurumlar da hesapları kapatılması istenenler arasında bulunuyor.

İddia edilen 7 yıl hapis

Hindistan’a göre bu hesapların arkasında Pakistan ya da ülkedeki ayrılıkçı fikirleriyle bilinen Sih hareketi var. Twitter’ın ülkedeki yöneticileri, Narendra Modi hükümetinin taleplerine uymaması halinde 7 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

Hindistan Bilgi ve Teknoloji Bakanı Shankar Prasad’ın 5 Mart’taki meclis konuşmasında Twitter dışında Facebook, YouTube, LinkedLn ve benzeri platformların ülkenin anayasasına uymak zorunda olduğunu söylemiş, ABD’deki Kongre baskınında Twitter’in daha farklı hareket ettiğine dikkat çekmişti.

1,35 milyar nüfusa sahip Hindistan’da bu sosyal medya platformları yaygın olarak kullanılıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.