HMS Queen Elizabeth ilk kez NATO komutası altında

HMS Queen Elizabeth uçak gemisi NATO komutası altında görev yapıyor!

NATO tarafından 30 Ekim – 10 Kasım tarihleri arasında Akdeniz, Baltık denizi ve Kuzey Denizinde “Neptune Strike” tatbikatı düzenlendi.

Neptün Saldırı (Neptune Strike) tatbikatı , Kuzey Kutbu’ndan Akdeniz’e kadar olan NATO’nun sorumluluk alanı boyunca caydırıcılığını ve savunma varlığını artırmak için uçak gemisi saldırı gruplarının NATO görevlerine entegrasyonunu geliştirmeyi amaçlıyor.

HMS Queen Elizabeth 1

Kraliyet Donanması tarafından yapılan açıklamada, eylül ayında Kuzey Denizi’ne konuşlandırılan Queen Elizabeth Uçak Gemisi Saldırı Grubu’nun (Carrier Strike Group, CSG) kasım ayı başı itibariyle NATO komutası altına devredildiği ve Queen Elizabeth sınıfı bir geminin ilk kez NATO komutası altında görev yaptığı duyuruldu. Açıklamayı yapan Kraliyet Donanması sözcüsü:

“Queen Elizabeth Saldırı Grubu; Neptune Strike tatbikatına katılarak, geniş bir alanda faaliyet gösteren NATO müttefiklerinin yanında etkili bir görev grubu oluşturulmasına katkı sağlama yeteneğini gösterdi. Queen Elizabeth Saldırı Grubu, ittifakın hava sahasının, su yollarının ve topraklarının her santimini korumaya hazır son teknoloji güçleri bir araya getirerek Birleşik Krallık Uçak Gemisi Saldırı Grubu ve NATO’yu güçlendirir.” ifadelerini kullandı.

Queen Elizabeth Saldırı Grubu tatbikattan ayrı olarak Norveç Deniz Kuvvetleri’nin Ula sınıfı denizaltısı HNoMS Utstein ile denizaltı savunma harbi (Anti-Submarine Warfare, ASW) eğitimleri de gerçekleştirdi.

HMS Queen Elizabeth 4

Tatbikata Queen Elizabeth Uçak Gemisi Saldırı Grubu dışında İtalyan Donanmasına ait ITS Cavour ve İspanyol Donanması’ndan ESPS Juan Carlos gemileri de katıldı.

NATO’nun Avrupa Müttefik Kuvvetler Yüksek Karargâhı’na (SHAPE) göre, üç gemide konuşlu uçaklar yedi NATO ülkesinde (Danimarka, Estonya, Almanya, Letonya, Litvanya, Norveç ve Polonya) operasyonlar gerçekleştirdi.

Tatbikat sırasında HMS Queen Elizabeth ilk kez Kuzey Kutup Dairesi’ne girdi. Ayrıca uçak gemisinde konuşlu F-35B uçakları ve Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait F-35’ler ile birlikte uçak gemisi saldırı grubu yakınlarında uçan bir Rus deniz karakol uçağına önleme gerçekleştirdi.

HMS Queen Elizabeth 3

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.