Hollanda’dan Romanya’ya MQ-9 Reaper İHA konuşlandırması

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası NATO, doğu kanadının savunması için çalışmalarını sürdürüyor.

Hollanda, 2024 yılında NATO’nun doğu kanadının savunmasına katkıda bulunmak üzere 3 adet MQ-9 Reaper İHA’yı Romanya’ya gönderecek.

Bu gelişme ile beraber Hollanda, ilk kez insansız hava araçlarını kendi toprakları dışında konuşlandıracak.

Romanya’ya konuşlandırılacak 3 adet silahsız İHA, NATO topraklarının doğu sınırı boyunca istihbarat toplamak için kullanılacak.

Hollanda’ya ait MQ-9 Reaper İHA’lar, hava koruma operasyonlarına yardımcı olacak. Bu operasyonların amaçları arasında ittifak topraklarının sınırındaki durumun izlenmesi de yer alıyor. İHA’lar, durumun doğru bir resmini oluşturmak ve sürdürmek amacıyla veri ve bilgi toplamak için sensörlerini kullanacak.

NATO ihtiyaç duyduğu istihbaratı belirleyecek, Hollanda ise bunun nasıl toplanacağına karar verecek. İstihbaratın işlenmesi de ulusal bir sorumluluk olarak kalacak.

Hollanda’nın icra edeceği savunma görevi, NATO topraklarını korumanın yanı sıra, en az altı ay en fazla on iki ay sürecek MQ-9’un konuşlandırılması sonucunda müttefik operasyonlarında deneyim kazanacak.

d191105jd0046 (1)

MQ-9 Reaper MALE Sınıfı İnsansız Hava Aracı

General Atomics üretimi MQ-9 Reaper; çeşitli operasyonel esnekliğe sahip olup 50 bin ft irtifada 27 saat boyunca faaliyet gösterebilen MALE sınıfı Silahlı İnsansız Hava Aracı olarak biliniyor.

Ayrıca MQ-9 Reaper; istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR), yakın hava desteği (CAS), muharebe arama ve kurtarma (CSAR), hassas saldırı, konvoy / baskın gözetleme, hedef edinme ve terminal hava rehberliği gibi görevleri gerçekleştirmesiyle öne çıkıyor.

7 adet faydalı yük istasyonu bulunan İHA, Ku-Band veyahut SATCOM data link ile kontrol edilebiLİYOR. MQ-9 Reaper, Hellfire ve lazer güdüm kiti entegre edilmiş MK-81 mühimmatları ile silahlandırılabiliyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.