IMF dijital paraları daha yakından izleyecek

IMF, yayınladığı rapor ile dijitalleştirilmiş ekonomiye kapsamlı ve karmaşık geçişi nasıl yönetmeyi planladığını açıkladı.

Coin Telegraph’ın haberine göre raporda, ”Hızlı teknolojik inovasyonlar, halka açık ve özel dijital paraların hakim olduğu yeni dönemin öncüsüdür. Ödemeler daha kolay, hızlı, ucuz, erişilebilir ve anlık olarak uluslararası gerçekleştirilebilir olacak. Bu iyileşmeler hepimize fayda sağlayabilir ve verimlilik ve kapsayıcılığı artırabilir.” diye belirtildi. Fon, kendi dijital para araştırmasını büyütürken merkez bankaları, düzenleyiciler ve Dünya Bankası gibi kuruluşlar ile de birlikte çalışacak.

Nisan 2021 tarihli bir raporda da belirtildiği gibi, IMF araştırmanın uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi için uzmanlardan oluşan beş ekip oluşturmayı planlıyor. Bu uzmanlar arasında avukatlar, dijital risk uzmanları, finans sektörü uzmanları, mali ekonomistler ve veri uzmanları yer alacak. Rapora göre uzmanların dijital para sektöründe araştırma geçmişine de sahip olması gerekiyor.

Fon, araştırmasında merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC), stablecoin’leri, kripto varlıkları ve sektörün daha birçok varlığını hedef alacak ve bu varlıkların finansal bağımsızlığı nasıl temsil ettiğini, rezerv para birimi olup olamayacaklarını ve mevcut ödeme sisteminin yerini alıp alamayacağını inceleyecek.

IMF, geçtiğimiz günlerde El Salvador’un Bitcoin yasasına ilişkin uyarı yayınlamıştı. Ülkenin adı doğrudan anılmasa da, uyarıda kripto paraları ulusal para birimi olarak kabul etmenin yerel ekonomileri tehdit edebileceğini ileri sürmüştü.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.