Askeri eğitim simülatöründe ChatGPT dönemi

İngiltere, askeri eğitimde yapay zekâ kullanacak!

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen, özellikle diyalog geliştirme konusunda uzmanlaşmış bir yapay zekâ robotu olarak biliniyor. Genellikle sorulan soruları cevaplayan bir ‘’sohbet robotu’’ olarak biliniyor.

Yakın dövüş alanında uzmanlardan oluşan kadrosuyla 4GD adlı İngiliz firma, bu sohbet robotunu kullanarak bir yakın dövüş simülatörü geliştirecek.

Bu yenilikçi girişim ile sohbet robotu, SimStriker olarak bilinen mevcut robotik hedef sistemlerine dâhil edilecek. Böylece eğitim hedefleriyle askerler, dinamik olarak görüşme yapacak ve deneyimlerini geliştirme olanağı sağlayacak.

00-4GD-SimStriker

4GD, Yazılım çözümlerine uzmanlaşmış ortağı olan NIAXO ile geliştirilen robot – hedeflerle çeşitli ve gerçekçi askeri eğitim senaryoları üzerine çalışmaya başlayacak.

Geliştirilmesine 2020 yılında başlayan SimStriker, rakiplerinin önüne devrim niteliğindeki bu girişimle geçiyor. Simülatörü şu ana kadar pek çok İngiliz birliği binlerce saat boyunca aktif olarak kullandı. Mevcut sistemdeki hedefler, askerlerin atış hızını ve hassasiyetini doğru bir şekilde kaydedebilen “vuruş bölgesi” sensörleriyle donatılmıştır.

Sisteme ChatGPT robotunun dâhil olması akabinde, hedeflerin sözlü olarak tepki vermesi, alarmları tetiklemesi, ölümcül olmayan mühimmat ateşlemesi ve savunma pozisyonu alması mümkün olacak. Böylece sadece sensörlerle ikaz veren hedefler, adeta canlı gibi çatışmaya girecek.

Ayrıca hedeflerde askerler ile anlık olarak akıcı konuşmalar yapma ve tepkiler verme özelliği de olacak. Bu sayede fiziksel olarak sürükleyici ve bilişsel olarak dinamik eğitim senaryoları hazırlanacak. Yapay zekânın gelişimi devam ettikçe, simülasyonda uyarlanan senaryolar ile askerler, tamamen canlı ve uygulamalı eğitim almış olacak.  

poland-defence-conflict-piracy

4GD İş Geliştirme Direktörü James Crowley şunları söyledi: “SimStriker’ın geldiği en son aşamadan heyecan duyuyoruz. 4GD’nin endüstri ortaklarıyla işbirliği içinde, uygun değerde eğitim sonuçlarına ulaşmak için çözümlerimizi geliştirmeye gayret gösteriyoruz. SmartFacility, askeri eğitim simülasyonlarına gerçekçilik katmak için tasarlandı. Artık yapay zekâyı da birleştirerek, özellikle kentsel savaş senaryolarına ek bir özgünlük ortaya koyuyoruz.”

4GD firması, bu girişim neticesinde operasyonel gerçeklik ile eğitim arasındaki boşluğu dolduruyor. Şirketin bu alandaki çözümleri hâlihazırda elit askeri birimlerin performansını arttırmalarına yardımcı olacak.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.