İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron’dan İsrail’e uyarı

Eski Başbakan ve yeni Dışişleri Bakanı Cameron, Filistin konusunda İsrail’i uyardı!

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, 25 Kasım Cumartesi günü yaptığı açıklamada İsrail’in uluslararası hukuka uyması gerektiğini ve Gazze’ye yönelik sürdürdüğü saldırılarda sivil kayıpların “çok yüksek” olduğunu söyledi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve İsrail’i ziyaret ettiği gün BBC’ye konuşan Cameron, yaşanan çatışmaların sebebinin İsrail’in “meşru müdafaa hakkı” olduğu yönündeki görüşünü de yineledi.

Cameron, İsrail’in Gazze’ye yönelik savaşına karşı Birleşik Krallık hükümetinin tutumunda küçük ama önemli bir değişiklik olduğunu: “İsrail Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve diğerleriyle görüştüğümde uluslararası insancıl hukuka uymaları gerektiğini, kayıp sayısının çok yüksek olduğunu ve bunu akıllarının bir köşesinde tutmaları gerektiğini tekrar tekrar vurguladım.”  cümleleriyle göstermeye çalıştı.

gazze

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, 19 Ekim’de İsrail’i ziyaret ettiğinde, İsrailli mevkidaşı Benjamin Netanyahu ile düzenlediği ortak basın toplantısında Gazze’de 15 bine yaklaşan ölü sayısına rağmen İsrail’in masum insanları korumak için “elinden geleni yaptığını” iddia etmiş ve İsrail’in kazanmasını istediğini dile getirmişti.

filistin 2

Geçen hafta Sunak tarafından yapılan kabine değişikliği sırasında dışişleri bakanlığına getirilen Cameron ise İsrail ve işgal altındaki Filistin’e yaptığı ziyaret sırasında daha eleştirel ve ihtiyatlı bir ton takınarak geçici ateşkes kararını memnuniyetle karşıladığını ifade ederek Filistin devletine duyulan ihtiyacı dile getirdi.

Cameron: Bunlar suçtur

Cameron, “Filistin halkı için uzun vadeli güvenlik, emniyet ve istikrar olmadıkça İsrail için de uzun vadeli güvenlik, emniyet ve istikrar olmayacaktır” dedi.

Eski başbakan “Bu çatışma bittikten sonra Gazze’de ne olacağını ve bunun nasıl istikrara kavuşacağını düşünmek zorundasınız. Orası nasıl güvenli olacak? Nasıl yönetilecek? Sonra da Filistinlilerin istikrar ve güvenlik içinde yaşayabilecekleri bir devlet için gerekli kapasiteyi nasıl oluşturacağınızı düşünmelisiniz… Elbette bu çok zor. Ama denemek zorundasınız.” şeklinde sözlerine devam etti.

filistin

Ayrıca Cameron, yasadışı İsrailli yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik saldırılarındaki artışı şiddetle kınadı. David Cameron, BBC’ye verdiği demeçte “İnsanlar gerçekten Filistinli sivilleri hedef alıyor ve zaman zaman öldürüyorlar, bu tamamen kabul edilemez ve bundan sorumlu olan kişilerin sadece gözaltına alınması yeterli değil, tutuklanmaları, yargılanmaları ve hapsedilmeleri gerekiyor. Bunlar suçtur” dedi.

Cameron bu açıklamalara rağmen İsrail’in dünya çapında talep edilen uzun vadeli ateşkesi uygulaması çağrısında bulunmadı.

David Cameron uzun zamandır İsrail’in sadık bir destekçisi olmuştur. Milletvekili olduğu sürede İsrail’in Muhafazakar Dostları’nın bir üyesiydi ve 2011 yılında başbakanken bu görevinden ayrılmadan önce Yahudi Ulusal Fonu’nun hamisiydi.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.