Irak’taki ABD güçleri 3 günde 3 saldırıya uğradı

ABD’nin Irak’ta bulunan güçleri son 3 gündür yoğun saldırıya uğradı.

ABD’nin Ayn el-Esed Hava Üssü’ne 4 Mayıs’ta düzenlenen füze saldırısı Irak’ta ABD askerilerine yapılan son 3 günde 3’üncü saldırı olarak kayda geçti.

Irak Güvenlik Medya Ağı saldırılarla ilgili, iki farklı katyuşa füzesinin Anbar’daki Ayn el-Esed Hava Üssü’ne düştüğünü, saldırıda can ya da mal kaybının yaşanmadığını ifade etti.

Şarkul Avsat’ın yaptığı haberde yer alan bilgilere göre, Bağdat Uluslararası Havalimanı ve Bağdat’ın kuzeyinde bulunan ABD güçlerinin bulunduğu üslere 2 ve 3 Mayıs tarihlerinde de füze saldırısında bulunuldu.
Ayn el-Esed Hava Üssü’ne yapılan saldırıyı kimse üstlenmezken ABD, İran’a yakınlığıyla bilinen Iraklı silahlı grupları Irak’taki ABD güçlerini ve diplomatlarını hedef almakla suçluyor.

ABD Başkanı Joe Biden’ın başa gelmesinden bu yana; Uluslararası Koalisyon’un lojistik konvoyları, ABD askerlerinin yer aldığı üsler ve ABD’nin Bağdat’taki büyükelçiliğinin hedef alındığı 30 farklı saldırı gerçekleşti. Bu saldırılarda 9 Iraklı ve 2 yabancı müteahhit hayatını kaybetti.

Bu saldırılar İran’a bağlı Iraklı grupların Erbil Havalimanı’nda ABD’lilerin bulunduğu bir askerî tesise bombalı araçla ilk kez saldırılmasının ardından nisan ay ortalarında artmaya başladı. 

Saldırıları durdurmak için çalışan ve DEAŞ’a yaptıkları operasyonlarda bin kg patlayıcı madde ele geçiren Irak Ulusal Güvenlik Servisi tarafından şöyle bir açıklama yapıldı:

“DEAŞ unsurlarına bağlı terör çetelerine yönelik gerçekleştirdiği operasyonla aralarında elektronik düzeneklerin de bulunduğu bin kilogram ağır tahribat kapasitesine sahip patlayıcı ele geçirildi. Çeteler bunları başkentte düzenleyecekleri terör saldırısında kullanmayı hedefliyordu. Patlayıcılar uzmanlar gözetiminde imha amacıyla gerekli birimlere teslim edildi.”

Yapılan açıklama, Bağdat’ta ilk kez bu kadar büyük miktarda patlayıcı ele geçirildiğini ortaya koydu. Bu durum Irak’ta terör unsurlarının varlıklarını hala sürdürdüğüne dikkat çekiyor. 

Yeni tedbirler için Ulusal Güvenlik Ajansı Konseyi tarafından bir görüşme düzenlendi 

Varlıklarını muhafaza etmeye devam eden terör unsurları ve onların düzenleyecekleri saldırılara karşı Ulusal Güvenlik Ajansı Konseyi bir oturum düzenledi.

Irak Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım el-Araci’nin başkanlık yaptığı oturumda; silah ve malzeme depoları ve stokların şehir dışındaki yerlere aktarılması konusunda konseyin verdiği tavsiyelerin, gerekli kararların alınması için başbakanlığa sunulduğuna yer verildi.

Parlamento’daki Güvenlik ve Savunma Komitesi tarafından ise, terör saldırılarıyla hedef alınan alanlarda istihbarat zafiyeti bulunduğuna dikkat çekildi ve sorumlu memurların uzaklaştırılması tavsiye edildi. Komite üyesi milletvekili Katih er-Rikabi 4 Mayıs’ta Irak’ın resmî haber ajansına verdiği demeçte şunlara dikkat çekti:

“Güvenlik ve Savunma Komitesi, Bağdat ve diğer illerde başta DEAŞ tarafından hedef alınanlar olmak üzere tüm bölgelerde istihbarat konusunda zayıflıklar bulunduğunu belirledi. Bu, güvenlik liderlerinin, bölgeleri ve şahısları takip edememelerinin bir sonucudur. Güvenlik ve Savunma Komitesi, istihbaratın zayıflığının nedenlerini görüşmek üzere Savunma ve İçişleri bakanlıklarından güvenlik görevlilerini, yetkilileri, genel müdürleri, ulusal güvenlik birimlerini ve istihbarat yetkililerini ağırladı. Son zamanlarda yaşanan ihlaller, hesap verebilirlik kapsamında bazı alanlardaki görevlilerin değiştirilmesini gerektiriyor.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.