İran’da Cumhurbaşkanı adayları arasında "Azerice" polemiği

İran devlet televizyonunda ikincisi gerçekleştirilen cumhurbaşkanı adaylarının katıldığı açık oturuma Türkçe-Azerice polemiği damga vurdu.

18 Haziran’da gerçekleşecek 13’üncü cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan isimler, devlet televizyonunun hazırladığı açık oturumda konuştular. Programda reformist ve muhafazakâr adaylar, İran’da yaşayan Türklerle alakalı yorumlarda bulundular.

Muhafazakâr cenahın adaylarından eski İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı ve Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Genel Sekreteri Muhsin Rızai, yayın esnasında “Yaşasın Azerbaycan” sloganı atarak ülkede yaşayan Türk seçmenin dikkatini çekmeye çalıştı.

Seçimi kazanacağına kesin gözüyle bakılan muhafazakâr aday ve Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ise ilk açık oturumda söylediği sözler üzerine gelen tepkilerin ardından, özellikle Türklerin ekseriyette yaşadığı bölgelerden kendisini arayıp, gönlünü almaya çalışanların olduğunu belirtti.

Reisi konuşmasında, “Türklerin yaşadığı eyaletlerde Azerice konuşan değerli vatandaşlarımız bana muhabbet gösterdiler. Gösterdikleri ilgi ve bulundukları lütuf nedeniyle kendilerine teşekkür ediyorum.” ifadelerine de yer verdi.

Seçimin mutlak galibi olarak görülen Reisi’nin bu sözlerine reformist aday Eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Eski Isfahan Valisi Muhsin Mihralizade, şu ifadelerle tepki gösterdi:

“Sayın Reisi’nin sözlerini düzeltmem gerekiyor. Kendisi Azerice konuşanlar dedi. Bizim Azerice konuşan vatandaşımız yok. Doğu Azerbaycan, Batı Azerbaycan, Erdebil, Hemedan, Zencan, Horasan-i Rezevi, İsfahan, Şiraz, Huzistan ve diğer yerlerde Türkçe konuşan vatandaşlarımız var. Sayın Reisi, Azeri kelimesini kullanırken daha fazla dikkat etmelidir.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.